Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
24. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

SLK žiada vyvodenie zodpovednosti v nemocnici v Nitre!

Slovenská lekárska komora žiada ministerstvo zdravotníctva, aby preverilo zákonnosť postupu vedúcich pracovníkov nemocnice
NITRA 24. októbra – Slovenská lekárska komora (SLK) žiada vyvodenie zodpovednosti v kauze zabielenia informácií v zdravotnej dokumentácii pacienta vo Fakultnej nemocnici Nitra. Ako povedal na štvrtkovom brífingu v areáli nemocnice prezident komory Marian Kollár, riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého žiada, aby vyvodil pracovnoprávnu zodpovednosť voči zamestnancom, ktorí porušujú zákonné povinnosti pri vedení zdravotnej dokumentácie. Zároveň má neodkladne vrátiť pracovné zaradenie pediatričke Zuzane Pechočiakovej, ktorá na vymazanie údajov v dokumentácii poukázala. Lekári na Slovensku sa podľa slov Kollára nesmú báť, že keď sa zachovajú eticky a morálne k pacientovi, budú mať z toho problémy. Konať musí aj ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, dodal. „Ja nepredpokladám, že toto sa zametie pod koberec a ak áno, je to vážny a zlý signál pre smerovanie nášho zdravotníctva,“ skonštatoval.

Informáciu týkajúcu sa liečby novorodenca vymazala prednostka Kliniky novorodencov, detí a dorastu Alena Ďurišová, ktorá je zároveň námestníčkou riaditeľa. „Riaditeľ Valocký sa neštíti kryť a kamuflovať postup svojej námestníčky smerujúci proti pacientovi. Myslíme si, že už len toto by mal byť pre ministerstvo zdravotníctva dostatočný dôvod na jeho odvolanie z funkcie riaditeľa,“ povedal Kollár. Komora podľa jeho slov hovorí jasné „nie“ takýmto praktikám a je pripravená podniknúť aj ďalšie kroky vrátane právnych.

Vedenie nemocnice nepopiera Ďurišovej zásah do dokumentácie, tvrdí však, že len opravovala chybu, ktorú urobil jeden z lekárov kliniky. „Pri prvej hospitalizácii v príjmovej dokumentácii lekár nesprávne interpretoval predošlú diagnózu z Detskej fakultnej nemocnice Bratislava. Z pracovnej náplne prednostky vyplýva aj kontrola správnosti vedenia zdravotníckej dokumentácie,“ napísal riaditeľ nemocnice Jozef Valocký začiatkom tohto týždňa v stanovisku pre agentúru SITA. Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný. „Bol tam veľmi dôležitý anamnestický údaj, že pacient sa liečil na tejto kliniky a pre zlyhanie obličiek bol preložený do Bratislavy. Vstupovať do chorobopisu a už vôbec nie formou zabielenia, je porušovaním zákonov, liečebného poriadku a je to ohrozením pacienta,“ zdôraznil Kollár.

Pechočiaková ako lekárka s troma atestáciami dostala od vedenia nemocnice zákaz pracovať na lôžkovom oddelení a okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii, jedinej v Nitrianskom kraji. Vysťahovali ju tiež z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok a odobrali jej osobný príplatok bez uvedenia dôvodu. V súčasnosti pracuje na príjmovej ambulancii. „Zobrali mi pacientov, na oddelenie nechodím, presunuli ma do ambulancie. Ja som nič zlé neurobila. Len som upozornila na to, že prišlo k zabieleniu v zdravotnej dokumentácii neznámou osobou, nikoho som nekonkretizovala,“ povedala v štvrtok Pechočiaková pre médiá. Zároveň dodala, že odísť z nemocnice neplánuje, svoju prácu má rada.

SLK žiada ministerstvo zdravotníctva, aby preverilo zákonnosť postupu vedúcich pracovníkov nemocnice. Od výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, ktorého členom je aj Valocký, požaduje prešetrenie postupu riaditeľa aj jeho námestníčky v otázke zákonnosti nakladania so zdravotnou dokumentáciou aj perzekúcie Pechočiakovej. Námestníčka riaditeľa a zároveň hovorkyňa nemocnice Alena Ďurišová do telefónu pre médiá reagovala, že sa ku kauze už vyjadrovať nebude. Ako povedala, „všetko, čo malo byť povedané, bolo povedané“. „Ja som nespravila žiadnu chybu, zákon som neporušila, na tom trvám a idem to riešiť cez právnikov a vyjadrovať sa budem až potom, keď budem mať výsledok,“ uviedla. Pre ďalšie otázky odporučila médiá na Valockého alebo na námestníka Ladislava Berecza. Valocký je v štvrtok v Národnej rady SR a Berecz vo svojej kancelárii nebol.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X