Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo Andreja Bagara, DAB
Foto: NitraDeň.sk
10. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Situácia okolo voľby riaditeľa divadla je podobná ako spred roka. Poslanci nevymenovali Sprušanského

Na post riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre kandidovali štyria uchádzači. Hoci výberová komisia určila za víťaza Svetozára Sprušanského, poslanci ho na včerajšom zasadnutí nevymenovali.

Post riaditeľa DAB v Nitre sa uvoľnil po tom, čo jeho dlhoročný riaditeľ a zároveň herec Ján Greššo požiadal o uvoľnenie z funkcie a o ukončenie pracovného pomeru. Do výberového konania, ktoré vyhlásil Nitriansky samosprávy kraj (zriaďovateľ divadla), sa prihlásili štyria uchádzači.

O post riaditeľa bojoval dramaturg a režisér Svetozár Sprušanský, ktorý v divadle pôsobí niekoľko rokov. Ďalším kandidátom bol Jaroslav Dóczy, syn hereckej legendy Jozefa Dóczyho a zároveň súčasný riaditeľ Mediálneho centra, ktoré pôsobí pri UKF v Nitre. Do boja o riaditeľskú stoličku bol prihlásený aj Dušan Nevín z Asociácie súčasné divadla, ktorý je zároveň bývalým PR manažérom divadla. Štvoricu uchádzačov uzatvoril režisér Michal Spišák, brat exriaditeľa Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Hoci výberová komisia určila za víťaza Sprušanského, krajskí poslanci ho nevymenovali, väčšina z nich sa totižto zdržala hlasovania. Výberové konanie sa preto bude musieť zopakovať. Situácia okolo voľby riaditeľa divadla sa stáva podobnou ako spred roka, keď sa volil riaditeľa Starého divadla. Vtedy komisia vybrala za riaditeľa SDKS Romana Valkoviča, no kvôli protestom veľkej časti umeleckého súboru ho poslanci do funkcie nevymenovali. V druhom kole bol úspešný Martin Kusenda, ktorý sa ujal funkcie riaditeľa Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Prečo krajskí poslanci neakceptovali výber komisie a za riaditeľa DAB nevymenovali navrhnutého Svetozára Sprušanského, nechceli komentovať. Dôvodom môže byť i to, že opäť nastali protesty. Údajne veľká časť umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre nesúhlasila s vymenovaním Sprušanského. Kto teda zasadne na riaditeľskú stoličku obľúbeného nitrianskeho divadla, je zatiaľ otázne. Druhé výberové kolo však bude musieť župa zorganizovať v dohľadnej dobe, dosluhujúci riaditeľ DAB Ján Greššo si už teraz čerpá dovolenku a k 30. júnu tohto roka odchádza definitívne z funkcie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X