Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staré divadlo Karola Spišáka
SITA
10. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Situácia v divadle je stále napätá, rodina Karola Spišáka nechce, aby jeho sochu odhalil Kusenda

Rodina významného režiséra a divadelníka Karola Spišáka si neželá, aby jeho sochu v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre odhaľoval súčasný riaditeľ divadla Martin Kusenda. Sochu by mal odhaliť v piatok vo foyer divadla pri príležitosti Spišákových nedožitých 75. narodenín.

Spišákovci napísali Kusendovi otvorený list, ktorý zaslali aj médiám. „Problém vidíme v tom, že by ste mali sochu odhaľovať Vy, a to v čase, keď sa divadlo pod Vaším vedením umelecky v podstate rozpadá a keď všetkými krokmi, ktoré ako riaditeľ divadla robíte, dávate najavo svoju neúctu k tomu, čo sa dialo v tomto divadle počas dvadsiatich rokov, odkedy sa riaditeľom divadla stal Karol Spišák,“ píšu v liste. Je pod ním podpísaných 11 členov rodiny Spišákovcov, z ktorých väčšina sú režiséri a herci. Martin Kusenda na to reagoval, že je pracovne zaneprázdnený a bude reagovať e-mailom, ak sa mu podarí nájsť si čas.

Situácia v Starom divadle Karola Spišáka je napätá už dlhší čas. Veľká časť členov umeleckého súboru sa rozhodla dať výpoveď zo zamestnania, pretože s Kusendom nedokáže nájsť spoločnú reč. Riaditeľovi vyčítajú, že akýkoľvek závan tvorivej slobody umlčí hneď v zárodku. Výpovede hercov, režisérov, výtvarníka a dramaturga podľa Spišákovcov svedčia o tom, že sa odmietajú podieľať na umeleckom úpadku divadla.

„V tejto situácii by bolo absurdné a naozaj nevkusné, keby ste práve Vy vzdávali hold Karolovi Spišákovi aktom odhaľovania jeho sochy vo foyer divadla, keďže celým svojím konaním dávate najavo, že si prácu Karola Spišáka, ktorú odviedol pre Staré divadlo a kultúru celého mesta Nitra, nielen nevážite, ale v podstate jej vôbec nerozumiete,“ adresovali Spišákovci Kusendovi.

Zamestnanci divadla napísali pred časom otvorený list predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanovi Belicovi, v ktorom ho upozornili na zlú situáciu v divadle. List poslali na vedomie aj prezidentovi, ministrovi kultúry, primátorovi Nitry a mnohým osobnostiam z oblasti divadla. „Divadelná sezóna 2015/2016 bola dlhodobo pripravovaná, založená na kvalitných, ambicióznych projektoch a špičkových tvorcoch. V tejto chvíli sú pre neuvážené ekonomické a umelecké kroky pána riaditeľa zmrazené všetky projekty naplánované na zvyšok sezóny, aj napriek tomu, že ich v septembri schválil,“ napísali zamestnanci v liste. Podľa nich je pre konanie Kusendu ohrozená celá sezóna, ako aj celé divadlo a jeho meno.

Belicovi navrhli celý rad odborníkov, ktorí by sa mohli podieľať na prípadnej novej voľbe riaditeľa divadla. Ochotu spolupracovať pri voľbách vyjadrili napríklad herci Miroslav Noga, Boris Farkaš, Lukáš Latinák, Peter Šimun a ďalšie osobnosti z divadelnej sféry. Belicova hovorkyňa Oľga Prekopová reagovala, že Belica dal úradu kraja preskúmať argumenty uvedené v otvorenom liste. Úrad sa podľa jej slov situáciou zodpovedne zaoberal a uskutočnilo sa stretnutie s oboma stranami na vyjasnenie stanovísk. K prípadnej novej voľbe riaditeľa sa však Belica nevyjadril.

„Staré divadlo je samostatný právny subjekt, kde štatutár má právo riešiť personálne záležitosti. Pokiaľ ide o riaditeľa divadla pána Kusendu bol vybratý výberovou komisiou formou výberového konania a následne do funkcie riaditeľa vymenovaný zastupiteľstvom,“ povedala Prekopová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X