Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DVONÈ: Rozhovor pre agentúru SITA
DVONÆ: Rozhovor pre agentúru SITA Predseda ZMOS-u (Združenie miest a obcí Slovenska) Jozef Dvonè poèas rozhovoru pre agentúru SITA. Bratislava, 5. december 2012. Foto: SITA/Marián Peiger
18. októbra 2013 Správy NitraPolitika od NitraDen.skTASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Šetreniu sa mesto nevyhne ani na budúci rok

Nitra 18. októbra – Budúcoročný mestský rozpočet Nitry by mal postačovať na pokrytie všetkých potrieb mesta. Povedal to primátor Jozef Dvonč potom, ako zastupiteľstvo schválilo materiál s východiskami rozpočtu na rok 2014. Predpokladaný vývoj ekonomiky mesta podľa primátora neohrozuje žiadne z jeho základných funkcií.

„V každom prípade ale môže byť rizikový vtedy, ak by došlo k nejakému prudkému výpadku daní z príjmov fyzických osôb, alebo keby nám vznikli nejaké nepredvídané náklady. V poslednom čase máme napríklad dosť veľké problémy s haváriami na školských budovách. Keby sa nám nejakým spôsobom takýchto prípadov zopakovalo viac, tak by sme asi s rozpočtom mali problémy,“ skonštatoval Dvonč.

Zároveň pripomenul, že potom, ako si mesto splní všetky svoje záväzky, ktoré mu vyplývajú z jeho povinností, podpísaných zmlúv, či splátok úverov, na rozvojové aktivity v budúcom roku zostane minimum zdrojov.

„Musíme riešiť aj balík nákladov, ktoré vznikli s realizáciou opráv komunikácií, balík, ktorý sa týka zatepľovania polikliniky a štyroch škôlok, neustále zápasíme s doplatkami vo verejnom záujme zmluvnému dopravcovi Arriva Nitra a. s. Usilujeme sa riešiť aj otázku reštrukturalizáciu úverov a zníženie dlhovej služby,“ vysvetľuje Dvonč.

Podľa primátora by sa situácia v hospodárení Nitry mohla zlepšiť v prípade, že by sa mestám a obciam podarilo s vládou dohodnúť navýšenie podielu z daní z príjmov fyzických osôb zo súčasných 65,4 percenta na pôvodnú výšku 70,3 percenta.

„Toto by bolo pre nás určite prínosom. A ďalšia vec je otázka aktívnejšieho narábania s majetkom a jeho predajom. Aj keď tá situácia na realitnom trhu nie je najpriaznivejšia, musíme v tejto oblasti niečo urobiť, pretože nejaké peniaze na dokončenie rozbehnutých vecí potrebujeme. Mienime tiež realizovať rozšírenie záhradníckej činnosti vlastnými kapacitami a chcem riešiť aj otázku vlastnej stavebnej firmy, aby sme niektoré rekonštrukcie mohli robiť vlastnými silami,“ dodal Dvonč.

V tomto roku hospodári Nitra so schválenými rozpočtom vo výške 41.956.760 eur. V decembri 2012 bol schválený ako úsporný a prebytkový. Jeho súčasťou bolo napríklad zmrazenie platov zamestnancov mestského úradu, úspory vo vnútornej správe a tlak na mestské organizácie, v ktorých došlo k reštrukturalizácii.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X