Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stara.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Séria týchto fotografii vás prenesie do minulosti nášho mesta, nechajte sa nimi unášať

Aká bola Nitra kedysi? Zmeny sa tu dejú denne, pripomeňme si teda vzhľad a atmosféru niekdajších uličiek a ulíc mesta v premenách času. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Záber na PKO je na tejto fotografii výnimočný. Neexistuje mnoho záberov práve z tohto uhla. Vznikol asi v 50. rokoch a za PKO si môžete všimnúť vežu františkánskeho kostola pod hradom.

Pko 50.roky frantiskansky kostol klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Tento záber zachytáva ulicu na Predmostí. Pre lepšiu orientáciu, oproti sa nachádza kedysi dievčenský internát Pedagogickej fakulty pod Zoborom. Fotografia pochádza z druhej polovice 70. rokov uplynulého storočia.

Ulica na predmosti klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Kvôli „pokroku“ a modernejšej výstavbe muselo dôjsť k mnohým zmenám, a to aj v centre mesta. Na zábere je už neexistujúca budova, v ktorej sa nachádzal obchod so strelivom Lovena. Zachytená bola na fotografii z roku 1976, krátko pred asanáciou.

Lovena namestie 1976 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Okolo roku 1903 vyzeral terajší Župný dom a budova, v ktorej sa teraz nachádza zubná ambulancia, veľmi podobne ako dnes. V rožnej budove sa nachádzali už lekáreň, potraviny, opäť lekáreň a v súčasnosti spomínaná ambulancia. Chýbajú jej vlastne len tie vzácne stĺpy.

Vlavo vzadu zupny dom 1903 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Nebyť ikonických vežičiek Ponitrianskeho múzea, túto ulicu by snáď ani nebolo možné identifikovať. Najmä z tohto pohľadu. V pozadí je vidieť kúsok už tiež neexistujúcej Malošpitálskej ulice. Vpravo sa v čase vzniku fotografie nachádzal zubný ateliér, pod ním záložňa a oproti holič Fodrász. Takto vyzerala niekdajšia Wilsonova ulica v predvojnovom období.

Wilsonova ulica vpravo zubny atelier holic fodrasz predvojnova foto klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X