Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skpluska.sk maps.google.com, SITA/AP

Šéf nitrianskej bezpečnostnej služby, ktorá dostala predraženú štátnu zákazku, chodí s Jahnátkom na poľovačky!

Firma Bonul dosiahla v získavaní štátnych zákaziek úspechy. Na webstránke eZmluvy.sk je totiž zverejnených päťdesiat zmlúv za vyše štyridsať miliónov eur. Zákazky sa väčšinou týkajú strážnych a bezpečnostných služieb pre rôzne štátne inštitúcie a firmy.

→ → → Všetky zmluvy firmy Bonul nájdete TU

Ako uvádza pluska.sk, majiteľ firmy Bonul Miroslav Bödör je vášnivým poľovníkom a táto záľuba ho spája s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. Spoločné poľovačky však žiaden z nich nechcel komentovať, no Bödör prednedávnom spoločné poľovačky s ministrom priznal.

Jahnátek ani majiteľ strážnej firmy však nevysvetlili, prečo Bonul nedávno uzavrel zmluvu na strážne služby pre štátnu Vodohospodársku výstavbu za dvojnásobne vyššiu cenu, ako je na trhu zvyčajné a ako si aj sám Bödör účtuje za podobné služby iným klientom.

Poľovačky s politikmi

Stránka pluska.sk uvádza, že vedenie spoločnosti Bonul vydalo stanovisko, v ktorom uvádza: „Miroslav Bödör sa venuje poľovníctvu podstatnú časť svojho života, a tak sa v rôznych poľovných združeniach stretáva s množstvom ľudí.“

V stanovisku sa ďalej uvádza, že medzi touto širokou komunitou súčasní ani bývali politici netvoria žiadnu výnimku, a to platí aj o súčasnom ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi. Podľa stanoviska firmy to nedáva žiaden dôvod na bulvarizáciu stretnutí Jahnátka a Bödöra.

O spoločných poľovačkách ministra pôdohospodárstva a majiteľa strážnej služby informoval už v minulosti denník Pravda, no v tom čase to obaja z nich zahmlievali. Podľa denníka im v tom čase mal robiť na poľovačke spoločnosť prezident Ivan Gašparovič a poslanec SMER-u Tibor Glenda.

VLÁDA: 82. schôdza vlády SR
Súčasný minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek

Na spoločných poľovačkách politikov s podnikateľmi by nebolo nič podozrivé, keby po nich nenasledovali predražené štátne zákazky, ktoré vyvolávajú otázky.

Jednou z takýchto zákaziek je podľa stránky pluska.sk strážene budovy ministerstva hospodárstva za vyše 3,5 milióna eur počas prvej Ficovej vlády, kedy rezort hospodárstva riadil práve Jahnátek. Bonul v tom čase vyhral súťaž údajne vďaka neštandardným podmienkam, ktoré na iných ministerstvách neexistovali.

Ministerstvo totiž v tom čase vyžadovalo, aby víťazná firma mala štatút subjektu hospodárskej mobilizácie a tiež potvrdenie na oboznamovanie sa s tajnými listinami. Túto požiadavku dokázala splniť len firmy Bonul, a tak bola akákoľvek konkurencia odstavená. Pluska.sk ďalej uvádza, že štatút subjektu hospodárskej mobilizácie mu ešte predtým udelilo priamo Jahnátkovo ministerstvo. „Asi chceli dať zákazku nejakým kamarátom,“ zhodnotil to vtedy bývalý šéf rezortu hospodárstva Pavol Rusko.

V tomto období sa v rezorte hospodárstva darilo aj Petre Bödörovej, ktorá údajne býva pár ulíc od Ľubomíra Jahnátka v Nitrianskych Hrnčiarovciach a je nevestou Miroslava Bödöra. Mala totiž podiel vo firme Best Stav, ktorá získala zákazku na rekonštrukciu fasády na budove ministerstva za vyše šesťstotisíc eur.

Táto suma bola niekoľkonásobne predražená v porovnaní s trhovými cenami. Rezort hospodárstva podľa stránky pluska.sk v tom čase nevyhlásil riadnu verejnú súťaž a porušil zákon až sedemkrát, čo skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie.

Dvojnásobne navýšená cena

Na začiatku tohto roka získala firma Bonul zákazku na stráženie administratívnej budovy štátnej Vodohospodárskej výstavby v Bratislave, pričom je hodinová sadzba na jedného pracovníka dvojnásobne vyššia, ako sú aktuálne ceny na trhu. Ako uvádza pluska.sk, ceny sa pohybujú okolo štyroch eur za hodinu, no Bonul si v tomto prípade účtuje od 6,08 eura až do 8,02 eura.

Predmet zmluvy však nedefinuje žiadne mimoriadne služby, iba bežné nepretržité stráženie. V predmete zmluvy pritom nie sú žiadne mimoriadne činnosti, iba nepretržité stráženie administratívnej budovy, kontrolu priestorov a návštevníkov či pravidelné obhliadky budovy. Aj sám Bonul si za podobné služby v iných podnikoch pýta menej. Konkrétne Štátnym hmotným rezervám účtuje 3,59 eura a ústrediu Sociálnej poisťovne 4,25 eura.

Horizon33_2014-2-7_9-45-51

→ → → Celú zmluvu nájdete TU

Pluska.sk uvádza, že vysokú cenu objednávateľ služby zdôvodňuje tým, že budova Vodohospodárskej výstavby je verejne prístupná a pohybuje sa tu veľa osôb, sídlia tam aj iné organizácie a špeciálne pracoviská. Bonul zvíťazil v elektronickej aukcii, no aké ďalšie firmy predložili ponuky a na akú sumu, nie je známe.

Cena za stráženie budovy Vodohospodárskej výstavby je v porovnaní s cenami za iné inštitúcie výrazne vyššia:

Ministerstvo zdravotníctva zmluvu na 3,45 eura za hodinu.

Ministerstvo práce a rodiny 6,2 eura.

Ministerstvo životného prostredia 3,02 eura.

Žilinská teplárenská spoločnosť 4 eurá.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny 3,13 eura.

Železnice SR 3,75 eura za hodinu.

Horizon33_2014-2-7_9-52-20
Budova Vodohospodárskej výstavby

Podľa Bonulu sa ceny takto porovnávať nedajú, pretože každá budova je jedinečná a vyžaduje si inú metodiku, prostriedky i personál, pretože sa s ňou viažu iné riziká. Posudzovať primeranosť ceny na základe toho, čo je napísané v zmluve, údajne nie je možné, keďže sú tam veci opísané iba „rámcovo“.

Pluska.sk ďalej uvádza: „Detaily, ktoré zdôvodňujú dvojnásobnú cenu, sa nemôžu zverejniť, pretože by sa znehodnotila originálna a nikdy sa neopakujúca architektúra riešenia výkonu služieb ochrany a bezpečnosti, ktorá je vždy jednorazová a osobitná pre každého klienta“.

Bonulu sa darí za každej vlády

Ako uvádza pluska.sk, veľké štátne zákazky sa podarilo získať veľké štátne zákazky aj počas pravicových vlád. Jednou z najväčších bolo stráženie objektov Slovenskej pošty v roku 2012 za takmer 27 miliónov eur. O zákazke rozhodlo ešte vedenie pošty z obdobia vlády Ivety Radičovej a zmluva nebola dodnes zverejnená.

Firma Bonul má na starosti aj stráženie bratislavských autobusov, električiek a areály dopravného podniku za 3,6 milióna eur. Táto súťaž bola v roku 2012 tiež spochybnená – obsahovala totiž podmienku, aby bola víťazná firma subjektom hospodárskej mobilizácie, čo splnil iba Bonul. Ministerstvo dopravy to vtedy označilo za diskrimináciu.

Bonul nepretržite stráži od roku 2008 Správu štátnych hmotných rezerv. Kontrakt mal vypršať už pred dvoma rokmi, no neustále sa cez dodatky predlžuje. Najnovšie bola zmluva predĺžená do februára 2014 a hodnota kontraktu sa zvýšila o vyše dva milióny eur. Pochybnosti vyvolávajú neobvyklé podmienky, ktoré má problém splniť iná strážna služba. Aj proti nim namietal Úrad pre verejné obstarávanie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X