Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Odhalili historickú studòu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pred kostolom Trinitárov na Župnom námestí v Bratislave dnes slávnostne odhalili obnovenú historickú studòu. Studòa stála na niekdajšom predmestí Svätého Michala v blízkosti rovnomerného kostola, vedľa cesty vedúcej do vinohradov. Svojmu úèelu slúžila až do konca 19. storoèia. Bratislava, 5. október 2006. Foto: SITA/Nina Bednáriková
19. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

ŠAĽA: Mesto obnovuje vrt artézskej studne s pitnou vodou

ŠAĽA 19. septembra – Mesto Šaľa obnovuje nefunkčný vrt artézskej studne na Vlčanskej ulici. Ako informovala Zuzana Melušová zo šalianskej radnice, dnes sú na programe dokončovacie práce, pri ktorých pomáhajú dobrovoľníci z občianskej skupiny Šaľa – Tvoje mesto. Šaľa má na svojom území sedem artézskych studní, z ktorých sú štyri funkčné a obyvatelia ich využívajú na pitie. Mesto sa rozhodlo obnoviť jednu znefunkčných studní, na čo získalo 2 500 eur z Nadácie Ekopolis aod spoločnosti Nestlé Slovensko vrámci programu Nestlé pre vodu vkrajine.

Práce sa začali v polovici augusta. Podarilo sa nájsť pôvodný vrt, okolo ktorého vybudovali servisnú šachtu. Keďže pôvodné potrubie bolo zdeformované, Šaľania ho nahradili novým plastovým s dĺžkou približne 95 metrov. „S novým potrubím bolo nutné ísť hlbšie, aby sa nám podarilo vytvoriť väčší sklon a tlak pri výtoku vody,” doplnila Gabriela Braníková z referátu životného prostredia na Mestskom úrade v Šali. K studni vybudovali nový schodík. Vnasledujúcich rokoch chce samospráva zabezpečiť odchytávanie vody do zásobníka a využívať ju počas letných mesiacov na zavlažovanie.

Artézska studňa obsahuje podzemnú vodu, ktorá pri vsakovaní prechádza pôdnymi pásmami, ktoré ovplyvňujú jej vlastnosti. Zbavuje sa látok, ktorú ju znečisťujú a obohacuje sa o rozpustené prvky a ich soli. Stáva sa z nej kvalitná pitná voda, ktorá po navŕtaní vyteká samovoľne, bez použitia čerpadla. „Výsledkom projektu znovuobjavenia a sfunkčnenia artézskej studne bude prínos k ochrane cenných vodných
zdrojov mesta a ich udržateľné využívanie,“ skonštatovala Melušová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X