Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Odhalili historickú studòu
Pred kostolom Trinitárov na Župnom námestí v Bratislave dnes slávnostne odhalili obnovenú historickú studòu. Studòa stála na niekdajšom predmestí Svätého Michala v blízkosti rovnomerného kostola, vedľa cesty vedúcej do vinohradov. Svojmu úèelu slúžila až do konca 19. storoèia. Bratislava, 5. október 2006. Foto: SITA/Nina Bednáriková
10. októbra 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

ŠAĽA: Artézska studňa s pitnou vodou opäť funguje

V nasledujúcich týždňoch vysadí radnica pri artézskych studniach v meste stromy, kríky, trvalky a cibuľoviny, osadí lavičky a smetné koše

NITRA 10. októbra – Artézska studňa s pitnou vodou na Vlčanskej ulici v Šali je opäť funkčná. Vrt obnovilo mesto Šaľa, na čo získalo 2 500 eur z Nadácie Ekopolis aod spoločnosti Nestlé Slovensko vrámci programu Nestlé pre vodu vkrajine. Ako informovala Zuzana Melušová zo šalianskej radnice, pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre odobrali vzorky vody na rozbor. „Odporúčame obyvateľom sledovať výsledky pravidelného monitorovania kvality vôd, ktoré mestský úrad zverejňuje. Pre dlhotrvajúce nevyužívanie zdroja sa totiž môže objaviť dočasne nevyhovujúca kvalita vody a potreba samoprečistenia, ktorá chvíľu potrvá,“ upozornila Melušová.

V nasledujúcich týždňoch vysadí radnica pri artézskych studniach v meste stromy, kríky, trvalky a cibuľoviny, osadí lavičky a smetné koše. Pribudnú aj vitríny, ktoré budú informovať o aktuálnych výsledkoch rozboru vody zo studne. „Do budúcnosti uvažujeme o zámere zachytávať vodu do zásobníka a využívať ju počas letných mesiacov na zavlažovanie,“ doplnila Melušová.

Artézska studňa obsahuje pozemnú vodu, ktorá pri vsakovaní prechádza pôdnymi pásmami, ktoré ovplyvňujú jej vlastnosti. Zbavuje sa látok, ktoré jú znečisťujú a obohacuje sa o rozpustené prvky a ich soli. Stáva sa z nej kvalitná pitná voda, ktorá po navŕtaní vyteká samovoľne, bez použitia čerpadla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X