Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KULTÚRA: Ján Grešo - Posledná rozlúèka
Budova Starého divadla v Nitre, nad ktorou veje čierna vlajka ako oznam o úmrtí divadelného a televízneho režiséra a herca Karola Spišáka.
18. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Rozprávku Svetská krása režírujú Polák aj Spišák

Rozprávku Pavla Dobšinského Svetská krása pripravujú spoločne dvaja režiséri – skúsený Roman Polák a čerstvý absolvent divadelnej fakulty Šimon Spišák

NITRA 18. septembra – Ľudovú rozprávku Pavla Dobšinského Svetská krása privedie na divadelné dosky Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Premiéra bude 27. septembra v Štúdiu Tatra. Príbeh ohľadaní krásy a lásky, o hĺbke priateľstva a o osude, ktorý mení chlapca na chlapa vyrozprávajú spoločne dvaja režiséri – Roman Polák a Šimon Spišák. Roman Polák, riaditeľ Činohry Slovenského národného divadla, je jedným z najvýznamnejších súčasných slovenských činoherných režisérov. Jeho režijný rukopis charakterizuje spájanie intelektuálneho a emocionálneho prístupu, odkrývanie vnútra postáv a potreba vyjadrovať sa expresívnym divadelným jazykom. Šimon Spišák je čerstvým absolventom Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe a novým režisérom Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Jeho rukopis je založený na hravosti, nápaditosti, zdravej drzosti, ale aj potrebe preniknúť pod povrch vecí a nemilosrdne odkryť smiešnosť ľudského bytia i konania. „Tieto dve odlišné tvorivé metódy a pohľady na život a svet vo výsledku prinášajú nápaditú poetiku, kreativitu, mágiu, humor, ale i obohacujúce myšlienkové posolstvo inscenácie,“ povedala dramaturgička divadla Veronika Gabčíková.

K atraktívnosti predstavenia podľa jej slov nemalou mierou prispel aj scénograf Karel Czech. „Jeho hravé, vtipné marionety a scéna umožňujúca naozajstné čary udržia v napätí aj toho najnáročnejšieho, najúprimnejšieho a najspontánnejšieho diváka – dieťa,“ uviedla Gabčíková. Výpovednú charakteristiku jednotlivých scén umocňuje scénická hudba dvorného skladateľa Starého divadla Karola Spišáka Eugena Gnotha. Bábky budú viesť herci Radovan Hudec, Andrea Sabová, Milan Vojtela, Miloš Kusenda, Katarína Petrusová a Andrea Ballayová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X