Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter_kerestes.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
5. marca 2017 Rozhovory od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

ROZHOVOR: Štefánikov pas aj vysvedčenia známych osobností. Čo všetko ukrýva nitriansky archív?

Štátny archív v Nitre uchováva záznamy o známych osobnostiach ako Ľudovít Štúr či Milan Rastislav Štefánik, o šľachtických rodoch, ale aj o významných ľuďoch, po ktorých sú pomenované ulice Nitry. O zaujímavostiach z archívu porozprával jeho riaditeľ PhDr. Peter Keresteš, PhD.

O ktorých známych osobnostiach možno nájsť v nitrianskom archíve záznamy?

Z najznámejších osobností môžem spomenúť napríklad Ľudovíta Štúra. V Štátnom archíve v Nitre sa nachádza matrika evanjelickej cirkvi v Uhrovci, kde je záznam o narodení tohto významného slovenského národného buditeľa v roku 1815. V matrikách uložených v tomto archíve sa dá nájsť aj záznam o narodení Antona Grasalkoviča v Mojmírovciach v roku 1694, ktorý sa stal prednostom Uhorskej kráľovskej komory, dôverníkom Márie Terézie, mal na starosti zásobovanie uhorskej armády. Záznam je zaujímavý tým, že farár tam potom dopisoval kariéru Antona Grasalkoviča na vlepenom štítku, s čím sa stretávame v matrikách ojedinele. Informačne zaujímavé sú aj archívne fondy rôznych typov škôl od základných cez stredné až po vysoké školy. O mnohých osobnostiach sa preto môžeme dozvedieť, ako sa učili. Ako príklad možno uviesť vysvedčenia známeho maliara Edmuda Massányiho, ktorý podľa známok nepatril práve k najlepším študentom. Dobrú známku mal jedine z výtvarnej. Zaujímavosťou je, že v jednom ročníku spolu študovali Edmund Massányi, Ferdinand Ďurčanský, ktorý sa stal politikom a ministrom, a jazykovedec Jozef Dobrovodský.

Sú v archíve aj archívne dokumenty o ľuďoch, po ktorých sú pomenované ulice v Nitre?

Áno, sú to jednak matričné záznamy o ich narodení, ak pochádzali z nášho regiónu, alebo archívne dokumenty z ich úradnej činnosti. Môžem spomenúť napríklad matričný záznam o narodení uhorského vynálezcu Štefana Aniána Jedlíka, ktorý sa narodil v Zemnom. Jeho vynálezy sú celkom významné na to, že on je dosť zabudnutou osobnosťou tohto regiónu. Archívne dokumenty sa v archíve dajú nájsť aj o Karolovi Coborim, Jánovi Damborskom, Františkovi Mojtovi a celom rade iných významných osobností pôsobiacich v Nitre.

Stefanikov pas z roku 1906.jpg
Štefánikov pas z roku 1906.

Archív uchováva aj pasové dokumenty. Čo všetko sa z nich dá dozvedieť a z akého obdobia pochádzajú prvé pasy na našom území?

V prvom rade je tu agenda pasových oddelení, ktoré boli samostatnou agendou podžupana v rámci archívnych fondov Nitrianskej, Tekovskej a Komárňanskej župy. Zachované sú od poslednej tretiny 19. storočia. Dajú sa nájsť aj pasy rôznych významných osobností a zistiť, kam cestovali. Predchodca pasov sa objavuje na našom území od prvej polovice 18. storočia v podobe cestovných povolení. Spočiatku na pasových dokladoch nebola fotografia, vzhľad sa popisoval slovne, napríklad farba očí, farba vlasov, typ tváre a pod. Fotografie sa začínajú objavovať zväčša až po roku 1900.

Pasy ktorých známych ľudí možno nájsť v nitrianskom archíve?

V agende Nitrianskej župy sa nachádzajú pasové doklady asi 5 000 osôb, ktorým bol vydaný cestovný pas od roku 1900 do roku 1918, teda za posledných 18 rokov trvania Uhorska. Možno medzi nimi nájsť pasy Milana Rastislava Štefánika, banskobystrického biskupa Andreja Škrábika, nitrianskeho biskupa Viliama Baťániho, maliara Maximiliána Schurmanna, po ktorom je pomenovaná ulica v Nitre, spisovateľa a esejistu Jána Hrušovského, prírodovedca Jozefa Bošániho, politika Pavla Blaha, hoteliéra chorvátskeho pôvodu Mikuláša Agiča, ale aj príslušníkov aristokratických rodín, akými boli Haupt-Stummerovci, Forgáčovci, Erdődyovci, Huňadyovci alebo Esterháziovci.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X