Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mestske zastupitelstvo jozef dvonc
4. mája 2015 Rozhovory od NitraDen.skLucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Rozhovor: Prečo Dvonč nechcel, aby sa o oligarchovom kríži písalo?

Prinášame vám krátky rozhovor s primátorom mesta Nitra Jozefom Dvončom. Zaujímali nás podrobnosti ohľadom kríža, ktorý by mal byť osadený do priestorov Zobora.

Podobný článok:
Dvonč o oligarchovom kríži pred poslancami: Žiaľ, informácia unikla

NitraDen.sk: Koľko prebehlo rokovaní ohľadom výstavby kríža na Zobore?

Dvonč: Prebehli dve rokovania. Na prvom mi pán Berger oznámil, že by mal úmysel darovať mestu Nitra kríž. Na základe toho sme zavolali odborných pracovníkov z úradu. Útvar hlavného architekta, kultúru, oddelenie výstavby a prizvali sme aj pamiatkárov. To znamená CHKO Ponitrie a pamiatkový úrad. Dohodli sme sa, že to posúdime z hľadiska všetkých vplyvov a že sa k tomu znovu stretneme.

NitraDen.sk: Momentálne je to v akej fáze?

Dvonč: Momentálne je to v takej fáze, že sa to posudzuje. Poviem úplne otvorene, ja nevidím reálne, že by sme takéto niečo na Zobore dovolili.

NitraDen.sk: Ak by naďalej pretrvávali tlaky zo strany pána Bergera, boli by o tom oboznámení aj občania? Lebo pán Beger to chcel udržať v tajnosti, pokiaľ vieme, no nakoniec sa to odtajnilo…

Dvonč: Pán Berger dodržal to, čo sme sa dohodli, pretože pokiaľ sa niečo odborne posudzuje, tak nepotrebujeme, aby sa o tom písalo v novinách. My sme sa mali dopracovať k stanovisku, či teda je reálne predložiť takýto materiál zastupiteľstvu, alebo nie je reálne. Ja si osobne myslím, že zo strany pána Bergera išlo o čestný úmysel, darovať niečo mestu Nitra ako atrakciu. To, či to mesto prijme alebo neprijme, bude na rozhodnutí poslancov.

NitraDen.sk: Pán Berger chcel len kríž? Alebo tam bola aj nejaká pridaná hodnota, ktorú by do Nitry priniesol v rámci tejto investície?

Dvonč: Myslím, že len tento kríž to bol.

NitraDen.sk: Aký je Váš osobný názor na to? Myslíte si, že by to zveľadilo Nitru alebo ste proti niečomu takému?

Dvonč: Určite nie som proti, hlavne nie proti darom. Aj keď si viem predstaviť lepší dar pre Nitru, potrebnejší, ale nevadí. Osobne si myslím, že by to mohla byť celkom zaujímavá atrakcia. Otázka je skutočne to umiestnenie. Kde by bolo najvhodnejšie takúto atrakciu umiestniť, pretože každé mesto, každá oblasť sa snaží mať niečo, čím by prilákalo turistov. Možno, že toto by bol ten moment pre Nitru, ktorý by mohol byť zaujímavý. Ale hovorím, že mesto Nitra bude žiť ďalej aj bez tohto daru, pokiaľ by sa to neschválilo.

NitraDen.sk: Nebola by pre Nitru väčšia atrakcia, keby sa peniaze, ktoré chce pán Berger na to dať, investujú napríklad do lanovky alebo do niečoho iného, lepšieho?

Dvonč: Ja nevidím reálnu ani lanovku, poviem to úplne otvorene. Keby sme dnes povedali cestujúcej verejnosti, že zaplatí 12 eur za lístok na Zobor, tak tam pokojne vyjde pešo. Čiže zatraktívniť Zobor áno, aj tam urobiť nejaké opatrenia čo sa týka turistického ruchu alebo nejakých atrakcií, ktoré by mohli byť na Pyramíde. Ale lanovka je podľa mňa projekt, na ktorý by mesto veľmi doplácalo. To znamená, že radšej sa budeme orientovať iným smerom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X