Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Združenie STORM
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Andrea Hugáňová zo združenia STORM. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
17. mája 2017 Rozhovory od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

ROZHOVOR: Narkomanov sú v Nitre stovky, ich centrom je Klokočina. Obľúbenou drogou je suboxon

V Nitre pôsobí už 15 rokov občianske združenie STORM, ktoré rozdáva drogovo závislým nové injekčné striekačky a zbiera tie použité. Zároveň robí osvetu a venuje sa projektom prevencie drogových závislostí. O problematike užívania drog v Nitre hovorí šéfka združenia Andrea Hugáňová.

Dá sa povedať, zhruba koľko užívateľov drog je momentálne v Nitre? Koľko z nich je vašich klientov?

V Nitre máme zaregistrovaných skoro 400 klientov. Okrem toho pôsobíme aj v Seredi a v Trnave, kde máme 750 klientov. Nechodia samozrejme všetci, ročne sa s nami stretne do 200 klientov. Čo sa týka ďalších užívateľov drog, o ktorých my nevieme, tie počty neviem odhadnúť.

Aké drogy momentálne užívatelia drog v Nitre najviac preferujú?

Je to suboxon a pervitín. Suboxon (alebo subutex) je opiátový typ lieku, ktorý mal pôvodne slúžiť na znižovanie závislosti na heroíne, má podobné účinky ako heroín, len je omnoho čistejší a kvalitnejší. Je na lekársky predpis, ale naši klienti ho zneužívajú. Sú to pilulky, ktoré sa rozpustia a aplikujú sa intravenózne. V Seredi a v Trnave sa berie najmä heroín a pervitín.

Popularita suboxonu je otázkou posledných rokov alebo je to už dlhodobejšia záležitosť?

Pôsobíme tu už 15 rokov a je to tak už od začiatku. Nitra je v tomto trochu špecifická.

Aký je priemerný vek vašich klientov? Koľko percent z nich je mužov a koľko žien?

Klienti nám už trochu starnú, v Nitre máme zhruba 36 – 37 ročných klientov, asi 80 percent z nich sú muži. Máme aj takých, čo sú s nami už 15 rokov.

Dá sa z toho usúdiť, že drogy sú v Nitre v posledných rokoch na ústupe?

Ja si myslím, že nie. Skôr je to tak, že tí mladší riešia drogy iným spôsobom ako injekčne. My máme najmä klientov, ktorí užívajú drogy injekčne, čo je najrizikovejšie, ale máme aj takých, ktorí šnupú alebo fajčia.

V ktorej lokalite v Nitre je najviac užívateľov drog?

Chodíme hlavne na Klokočinu, kde ich je najviac. Mali sme obdobie, keď sme chodievali aj na Chrenovú, teraz sa sústreďujeme hlavne na Klokočinu.

Na Klokočine sa zvykne vyskytnúť problém s voľne pohodenými injekčnými striekačkami. Môžu vás obyvatelia pri takomto náleze kontaktovať?

Keď nám niekto dá informáciu, my ich pozbierame a bezpečne zlikvidujeme. Vysvetľujeme aj našim klientom, prečo je nebezpečné, aby nechávali ihly len tak voľne pohodené vonku alebo v panelákových vchodoch. Ale návratnosť našich ihiel je naozaj veľmi vysoká, až 97 percent ihiel sa nám aj vráti a my ich bezpečne zlikvidujeme.

Andrea_huganova.jpg

Ako odpovedáte ľuďom, ktorí argumentujú, že užívateľov drog rozdávaním ihiel podporujete v ich závislosti?

My chránime verejné zdravie. To nie je len o tom, že im rozdávame tie ihly, zároveň ich aj zbierame. Taký človek, ktorý nie je v žiadnej sieti pomoci, nemá potom šancu sa dozvedieť o rizikách, ktoré mu z jeho konania vyplývajú. Máloktorý užívateľ drog si googli predtým, ako si niečo dá. Riziká sa pritom netýkajú len ich, ale aj ich blízkych príbuzných a ďalších ľudí, ktorí sa stretávajú s tými blízkymi príbuznými. Existujú štatistiky o tom, že výmena injekčných striekačiek sa aj z pohľadu štátu omnoho viac oplatí ako liečiť niekoho napríklad na žltačku alebo ďalšie zdravotné problémy.

Snažíte sa vašich klientov aj odhovoriť od ich spôsobu života alebo je to naopak tabu, aby ste nestratili ich dôveru?

Našou základnou myšlienkou je nakontaktovať ich, vytvoriť si s nimi vzťah a byť tam, keď nás budú potrebovať. Ľudí, ktorí im dávajú rady, ako majú žiť, majú vo svojom okolí dosť. Ale takých, ktorí ich budú počúvať, prečo užívajú drogy alebo prečo ich začali znova užívať, pretože mnohí naši klienti zrecidivovali, takých veľa nie je. Nehodnotiaci prístup je to, čo im ponúkame.

Okrem pomoci užívateľom drog sa združenie STORM venuje aj ďalším aktivitám…

Robíme aj s osobami pracujúcimi v sexbiznise v Seredi a v Trnave. V Nitre pouličný sexbiznis nie je. Pracujeme tiež s deťmi, ktoré sa „potulujú“ po sídliskách, pre ktoré sme zriadili nízkoprahové centrum CIRKUS na Nedbalovej ulici na Klokočine, kde sa venujú voľnočasovým aktivitám.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X