Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nacelnik msp erik duchon.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o Náčelník MsP Erik Duchoň exkluzívne v rozhovore pre Nitraden.sk
8. decembra 2015 Správy NitraKrimi od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Rozhovor s náčelníkom MsP v Nitre: Mestskí policajti chcú moderné technológie a tablety

Na novembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva bol prednesený návrh na vylepšenie a rozvoj mestskej polície v Nitre. Náčelník Mestskej polície v Nitre nám v rozhovore povedal, ako hodnotí súčasný stav mestskej polície a aké zmeny sa pripravujú do budúcnosti.

Ako by ste zhodnotili súčasný stav mestskej polície v Nitre?

Myslím si, že mestská polícia v Nitre je na tom, čo sa týka vybavenia, veľmi dobre. Samozrejme, vždy sa dá čo vylepšovať a zlepšovať. Máme relatívne dobrý vozový park. Pravidelne sa stretávam s primátorom a rozprávali sme sa aj o tom, že chceme zakúpiť ďalšie auto. Každý rok alebo každý druhý rok jedno staré opotrebované vyradíme a zakúpime nové. V žiadnom prípade nemáme pokazené autá ako to niekto tvrdí. Máme v meste 37 kamier a nedávno prišlo ďalšie výberové konanie. Ideme realizovať inštaláciu ďalších dvoch kamier. Jedna z nich bude umiestnená na Staničnej ulici, druhá bude na ulici Bellova – Čajkovského, kde máme problematické miesto. Tam je  kasíno, herne a ľudia sa hlavne v letných mesiacoch sťažujú. Bola tu od nich požiadavka, aby toto miesto bolo monitorované. Máme chránenú dielňu a snažíme sa takýmto spôsobom zamestnať hendikepovaných ľudí. Máme pult centralizovanej ochrany, ktorý sme nejaké dva-tri roky dozadu zakladali na zelenej lúke, chodili sme sa učiť do iných mestských polícií, aby sme poskytli takúto službu ochrany majetku aj občanom, podnikateľom a, samozrejme, aj mestským organizáciám a mestským objektom.

Máte dostatok ľudí v teréne a dokážete byť efektívni a včas riešiť priestupky, problémy občanov?

Všeobecný trend je taký, že na 1 000 obyvateľov by mal byť jeden policajt. Neuvádza sa, či by to mal byť jeden mestský policajt, alebo jeden policajt policajného zboru. My máme spolu 73 príslušníkov. Samozrejme, nie všetci sú stále na ulici, keďže sa pracuje na tri zmeny. V súvislosti s avizovanou výstavbou automobilky v Nitre však vidím priestor pre navýšenie počtu našich príslušníkov. Predpokladá sa totiž zvýšenie počtu obyvateľov Nitry a ľudí, ktorí sem budú za prácou dochádzať. Rozšíriť naše stavy bude nevyhnutné.

V súčasnosti sú v meste dva policajné obvody – Mesto a Klokočina. Neuvažuje sa nad zriadením ďalšieho?

Už v roku 2012, keď sa schvaľovala organizačná štruktúra mestskej polície, sme ponechali možnosť vzniku tretieho obvodu otvorenú. Uvažovalo sa nad vytvorením obvodu Chrenová, ktorý by zahŕňal okrem samotného sídliska Chrenová aj Zobor, Dražovce a Janíkovce. Vznikli by tak tri obvody a priestor pre prijatie nových príslušníkov.

Vytvorili ste pre verejnosť projekt s názvom Spoznaj svojho policajta. Ako ho hodnotíte? Vedia o ňom ľudia?

Každý občan si môže našu internetovú stránku pozrieť a v prípade pochvál alebo sťažností, vedia zasahujúceho policajta stotožniť. Je tam fotka a občania vedia zistiť, kde je zadelený, dokonca sú tam telefónne čísla. Ľudia to už využívajú. Kto chce, veľmi ľahko sa na toho policajta nakontaktuje. Podľa mňa sa to osvedčilo. Policajti majú prehľad, vedia o nich aj občania.

Na novembrovom mestskom zastupiteľstve vystúpil jeden z poslancov s návrhom na to, aby ste napísali a vypracovali analýzu, akým spôsobom by poslanci pomohli k rozvoju MsP. Aký je váš názor, uvítate túto aktivitu a záujem zo strany poslancov?

Myslím si, že na mestskom zastupiteľstve to úplne konkretizované nebolo. Jeden z poslancov ma oslovil a povedal mi, že v diskusii vystúpi a podá návrh na vypracovanie koncepcie rozvoja mestskej polície. Činnosť MsP je limitovaná zákonom 564 z roku 1991 o obecnej polícii a pracujeme jednoducho, to sú naše kompetencie, naše mantinely. Samozrejme, že sa nebránime rozvoju, čo sa týka napríklad materiálno-technického zabezpečenia.

Pripravíte novú koncepciu na rozvoj MsP? Ak áno, na čo bude zameraná?

Samozrejme, do budúcna spracujem koncepciu, ktorá sa bude týkať predovšetkým navýšenia počtu príslušníkov či nových technológií. Chceli by sme, aby bol každý policajt v teréne vybavený mobilom, tabletom alebo mobilným zariadením. Vďaka nim by napríklad vedeli policajti vstupovať do databáz priestupkov v evidencii obyvateľstva. Tiež by to mohlo byť v budúcnosti prepojené so zmýšľaným spustením SMS-parkingu. Policajt by tak vedel online vyhľadať vodiča, ktorý stojí na spoplatnenom parkovisku, a zistiť, či má zakúpený parkovací lístok formou sms-parkingu. Vďaka novým technológiám by nadriadení vedeli zistiť aj to, kde sa aktuálne nachádza hliadka. Vďaka mobilným zariadeniam by si policajti v teréne tiež vedeli vytlačiť úradné záznamy.

Mestská polícia údajne jazdí autom s rokom výroby 2004. Ako vidíte obnovu vozového parku?

Ako som spomínal, v decembri sa bude schvaľovať rozpočet. Predpokladám, že sa na rokovaniach rozhodne o vyradení jedného vozidla a o zakúpení nového. Tiež máme jedno vozidlo z roku 2007, ktoré príde na rad v tom ďalšom roku. Vozový park obnovujeme postupne. Nie je to tak, že máme sedem vozidiel a všetky vyradíme a nové sa zakúpia. Naše autá sú využívané 24 hodín denne, takže opotrebovanosť je tam iná ako pri súkromných či firemných vozidlách.

Jeden z poslancov sa pre NitraDen.sk vyjadril, že by stálo za zváženie vytvoriť parkovaciu službu, ktorá by dohliadala na parkovanie v meste. Mestská polícia by potom mala čas riešiť potrebné veci a byť tam, kde ju občania potrebujú.

Parkovanie bez zakúpenia parkovacieho lístka alebo parkovacej karty na spoplatnenom parkovisku je porušením  zákona o bezpečnosti cestnej premávky a to je priestupok. Priestupky môžu riešiť buď orgány policajného zboru v tejto oblasti, alebo mestská polícia. Bežný občan, ktorý nemá odbornú spôsobilosť, nemá žiadnu právomoc. Vždy tam musí prísť zdokumentovať  priestupok a riešiť ho buď policajt, alebo príslušník mestskej polície. Keby to bolo tak, že by parkovacia služba hlásila priestupky a my by sme na hlásenia reagovali, neprinieslo by to nič nové. Ľudia nás možno vnímajú tak, že nerobíme nič iné, len dávame „papuče“ na autá. Je to však naša práca. Ak niekto parkuje tam, kde nemá, alebo si nekúpi parkovací lístok, porušuje zákon.

V Nitre sa konajú aj kurzy pre záujemcov o prácu mestského policajta. Podarilo sa tu vybudovať školiace stredisko. Ako funguje?

V Nitre máme školiace výcvikové stredisko. Strediská, ktoré školia kandidátov na príslušníkov budúcich obecných a mestských polícií, sú na Slovensku ešte tri. Je to Bratislava, Žilina a Košice. Žilina ho otvára len sporadicky a fungujú permanentne len Nitra a Košice. Takže aj týmto smerom by sme sa radi rozvíjali, že je tu tá možnosť, aby polície školili nových adeptov a my máme priestor. Dvakrát do roka organizujeme kurzy odbornej spôsobilosti a vždy vieme hneď do toho kurzu, ktorý bude najbližšie, prijať nového policajta a vyškoliť si ho.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X