Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Múzeum voskových figurín
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Roman Bajzík - koláž Nitradeň
8. júla 2022 Rozhovory od NitraDen.sk Diskusia()

ROZHOVOR: Bajzíkov mlyn v Nitrianskom kraji ukrýva jedinečné múzeum voskových figurín. Roman ich vyrába vlastnoručne

Ide v súčasnosti o jediné múzeum voskových figurín na území Slovenska. Nájdete ho v starom mlyne v obci Závada.

Radi navštevujete múzeá? Pridať do svojej zbierky by ste mali aj Bajzíkov mlyn, v ktorom sa nachádza múzeum voskových figurín. Jeho majiteľom je Roman Bajzík, ktorý organizuje prehliadky a zároveň vyrába figuríny.

Múzeum nemá štandardné otváracie hodiny, je potrebné vopred sa dohodnúť na termíne návštevy. Vstupné je formou dobrovoľného príspevku a prehliadka trvá približne 30 minút a viac s výkladom. Roman je vyštudovaný operný režisér a už viac ako 20 rokov pôsobí na bratislavskom konzervatóriu.

Prečítajte si zaujímavý rozhovor s majiteľom múzea. Dozviete sa, ako sa dostal k tomuto netradičnému koníčku, ktoré postavy zhotovil ako prvé či to, aké osobnosti majú v múzeu svojho voskového „dvojníka“.

Prevádzkujete múzeum voskových figurín, ktorých rozhodne nie je na Slovensku veľa. Ako ste sa k tomu dostali?

„Ak mám správne vedomosti, tak na Slovensku nie je v súčasnosti žiadne iné voskové múzeum. V Košiciach kedysi bolo v Urbanovej veži, to však zaniklo a figuríny tam vystavené neboli z vosku, boli z iného materiálu. Moje ´voskové múzeum´ vzniklo náhodou. Chcel som spraviť z vosku svojho pradedka. Inšpirovala ma k tomu návšteva kňazského seminára v Krakove, kde mali vo vitríne Jána Pavla II., ako si podáva ruky s Matkou Terezou. Tak, že skúsim aj ja niečo vyrobiť. Keď to dokážu oni, možno dokážem aj ja. A vyrobil som pradedka. Toho som konzultoval so strýkom, jeho jediným vtedy ešte žijúcim synom, lebo fotka sa zachovala iba jediná.“

Múzeum voskových figurín
Roma a jeho figuríny.Foto: Roman Bajzík

Múzeum sídli v priestoroch starého mlyna. Prečo ste sa rozhodli umiestniť voskové figuríny práve tam?

„Pradedko bol mlynár a on v tom mlyne mlel. Tak tam zostal a je dodnes. Iba k nemu pribudli ďalšie figuríny.“

Figuríny vlastnoručne vyrábate. Koľko trvá, kým zhotovíte jednu a ako prebieha celý proces výroby?

„Výroba figurín je dlhý a veľmi náročný proces. Obzvlášť ak na figuríne vyrábam všetko sám a nemám tak ako je to v svetových voskových múzeách prirodzené, na každú činnosť špecialistov. Na začiatku je vždy idea, koho a ako stvárniť. Potom treba nájsť množstvo informácií v podobe údajov o výške, farbe očí, vlasov, obvodu pásu… Spracovať množstvo fotografií alebo obrazov z rôznych strán, aby sa tvár čo možno najvernejšie podobala originálu. Tu využívam aj možnosť recyklácie rodinných príslušníkov. Myslím tým to, že ich odlejem a ich tvár použijem po úpravách na nejakú figurínu. Ale to je pre mňa náročnejší proces.

Zväčša podobu modelujem priamo do potrebnej podoby najskôr v hline, z ktorej treba spraviť mnohodielnu formu, do ktorej sa vlieva horúci vosk. Popritom musím riešiť technologické možnosti konštrukcie celej figuríny, lebo z vosku sú iba viditeľné časti. Ostatné telo je z pomocných materiálov. Voskovú hlavu treba potom dočistiť v detailoch, osadiť jej oči, implantovať vlasy a spraviť správny účes. Aby mala figurína správnu farbu pleti, treba vosk dofarbiť. Napokon treba šaty. Len to musí byť tiež vymyslené, lebo ak má figurína povedzme roztiahnuté ruky, tak jej veru košeľu neoblečiete. Nuž a celý tento proces trvá niekedy aj 3 mesiace a niekedy aj viac. Okrem toho, výroba figurín nie je mojou zárobkovou činnosťou, teda ak je veľa normálnej práce, figurína čaká.“

Múzeum voskových figurín
Výroba figuríny M. R. Štefánika.Foto: Roman Bajzík

Ktorú figurínu ste zhotovili ako prvú, a ktorá je naopak Vaším najmladším prírastkom?

„Ako som vravel, prvý bol pradedko, ale hneď po ňom bol upír Nosferatu zo slávneho čierno-bieleho hororu, ktorý sa točil v roku 1922 na Oravskom hrade a ktorý mám veľmi rád. Nasledovalo viacero figurín, k pradedkovi v poslednej dobe pribudla aj jeho manželka, ktorá bola dobrou dušou mlyna. Najmladším prírastkom sú M. R. Štefánik a cisárovná Alžbeta Bavorská (Sissi).“

Aké osobnosti nájdeme v múzeu?

„V svetových múzeách lákajú na populárne osobnosti šoubiznisu, no také u mňa nenájdete. Hoci sú tu aj známejšie tváre. Zväčša sa zameriavam na históriu, jednak na rodinu mlynára, jednak aj na osobnosti späté s ňou. Za Márie Terézie údajne naši predkovia prišli ako pilčíci do hôr Považského Inovca. A tak tu mám túto slávnu cisárovnú. K nej pribudol neskôr pár Franz Jozef s manželkou Sissi. Z obdobia konca monarchie mám M. R. Štefánika a v rakve leží Andrej Hlinka. Z obdobia Veľkej Moravy je tu môj otec pretavený do Svätopluka, jeho brat do sv. Metoda a sused do sv. Cyrila. Popri nich môžu návštevníci vidieť aj repliku zvonu z Bojnej či slávnych zlatých plakiet. Aký by to bol mlyn bez strašidiel? K upírovi Nosferatu pribudol vodník, rusalka, ježibaba, trpaslík, čert, Mikuláš a anjel. Je tu aj biela pani, nešťastná panna Ľudmila z Topoľčianskeho hradu alebo duch Hansa Klementa Zwespenbauera, známy ako Prešporský duch.“

Múzeum voskových figurín
V múzeu majú voskového „dvojníka“ rôzne osobnosti.Foto: Roman Bajzík

Zhotovili ste niekedy ako voskovú figurínu aj nejakého člena Vašej rodiny?

„Prvou figurínou z rodiny bol strýko, ktorý bol dlhoročným starostom v obci. Figurínu dostal k narodeninám. Zo sestry som spravil Máriu Teréziu, z otca spomínaného Svätopluka a z babky ježibabku. Sesternica je rusalkou, jeden kamarát je čert a ďalší zase vodník. Vravím, recyklujem. (úsmev)“

Je pravda, že ste sa voskovou postavou Andreja Hlinku inšpirovali, keď ste boli v krypte Dómu sv. Martina a uvideli tam prázdnu rakvu Hlinku?

„V Dóme sv. Martina som pôsobil 20 rokov, okrem iného som mal v istom období na starosť aj krypty, v ktorých v jednej chodbe bola prázdna rakva Hlinku. Tak sme sa s vtedajším správcom dohodli, že môžem skúsiť vyrobiť do nej figurínu. Keď v lete 2003 rakvu brali do Ružomberku, na figuríne sme sa nedohodli a tak mi zostala. Vyrábal som ju podľa novinovej fotografie. Až neskôr cez profesora Ďuricu som sa dostal k originálnej posmrtnej maske.“

Múzeum voskových figurín
Postava Andreja Hlinku v rakve.Foto: Roman Bajzík

Koronavírus obmedzil fungovanie mnohých múzeí. Ako ste zvládli toto náročné obdobie so svojím múzeom?

„Tým, že nie sme múzeum v klasickom zmysle slova, sa nás obmedzenia nijako veľmi nedotkli, ba práve sme mali čas na niektoré veci, ktoré by za ´normálnej prevádzky´ nešli.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X