Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Agrokomplex_dinga.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
agrokomplex
25. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Agrokomplex prichádza s veľkými zmenami. Čo chystá v roku 2017?

Na zmeny a novinky, ktoré pripravuje agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik, sme sa spýtali jeho riaditeľa Mária Dingu.

Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra nedávno zmenil svoje obchodné meno na agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik. Prečo ste sa rozhodli pristúpiť k tejto zmene?
agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik potrebuje zmeniť trendy, ktoré návštevníci a vystavovatelia vnímajú ako nie práve pozitívne. Bude potrebné vykonať mnoho zmien vrátane vnútornej organizácie, kvality poskytovaných služieb a servisu, najmä zlepšiť reputáciu výstaviska v očiach verejnosti. Názov Agrokomplex  Výstavníctvo Nitra nás sprevádza už od roku 1989 ako príspevková organizácia a neskôr v roku 2008 prišlo k jej zmene právnej formy na štátny podnik, pričom samotný názov sa nezmenil. Nový názov vyjadruje našu pravú podstatu a výnimočnosť. Našou ambíciou je povzniesť výstavisko na európsku úroveň.

Čo má vyjadrovať nové logo výstaviska?
Potrebovali sme predbežne zvýšiť viditeľnosť, rozoznateľnosť a čitateľnosť našej značky. Nová forma loga spája našu minulosť a tradície s novým smerovaním. Jeho súčasťou je klas, ktorý bol ako logo prítomný aj pri prvej výstave Agrokomplex v roku 1974. Ďalšou časťou je nápis „agrokomplex“ moderným a malým písmom, aby sa názov výstaviska dal odlíšiť od názvu výstavy. Súčasťou nového loga je aj podnadpis, ktorý sa týmto stáva naším sloganom: „Národné výstavisko od roku 1974“.

Aké investície pripravujete v roku 2017? Plánujú sa nejaké rekonštrukcie v areáli výstaviska?
Čo sa týka investičných akcii, je už dnes isté, že ideme zrekonštruovať letný amfiteáter. Po rekonštrukcii ho bude možné využívať celoročne a nielen v čase výstav. Rozpočet na rekonštrukciu je vo výške 430 000 eur a financovať ho budeme z vlastných zdrojov. Pri realizácii ďalších investičných akcií budeme potrebovať pomoc Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Aké sú plány výstaviska s kaštieľom v Malante?
Čo sa týka kaštieľa, je nutné uviesť, že na to, aby sa tento objekt mohol riadne využívať, je nevyhnutná rekonštrukcia. Účel využitia je daný charakterom tohto objektu, t.j. reprezentačné účely.

Aké má v súčasnosti využitie tento kaštieľ?
Momentálne kaštieľ nevyužívame.

Má ho stále v prenájme firma Anar?
Nie. S firmou Anar sme sa dohodli, že ukončíme nájomný vzťah k 30. septembru 2016, napriek tomu, že mali v minulosti podpísanú zmluvu do roku 2025.

V akom stave je kaštieľ? Budete žiadať nejaké financie od ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, prípadne z iných zdrojov na jeho rekonštrukciu?
Ako som uviedol, kaštieľ je v stave, ktorý neumožňuje riadne využitie. Samozrejme, že keď hovoríme o rekonštrukcii tejto pamiatky, počítame s pomocou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Chceme tiež ponúknuť možnosť využitia na reprezentačné účely mestu Nitra a Nitrianskemu samosprávnemu kraju. Využitie len pre naše reprezentačné účely by totiž bolo mimoriadne finančne náročné.

Kde sa momentálne nachádza umelecká zbierka z kaštieľa? Aké s ňou máte plány?
Všetky zbierkové predmety sme inventarizovali a premiestnili do priestorov Slovenského poľnohospodárskeho múzea v našom areáli. Čo sa týka plánov, tak umeleckú zbierku chceme po rekonštrukcii vrátiť do kaštieľa.

Čakajú nejaké novinky aj Slovenské poľnohospodárske múzeum? Neplánujete jeho areál sprístupniť vo väčšej miere aj verejnosti na trávenie voľného času?
Múzeum funguje v symbióze s našimi výstavnými aktivitami a v roku 2017 ho sprístupníme aj počas víkendov mimo výstav.

Koľko ľudí navštívilo výstavisko v roku 2016? Išlo o nárast či pokles oproti roku 2015?
V roku 2016 sme zaznamenali 10- až 15-percentný nárast návštevnosti našich výstav. Organizovali sme 16 výstav a dvanásťkrát sa v našom areáli konali Farmárske trhy. Ročná návštevnosť v roku 2016 presiahla pol milióna návštevníkov.

Aké novinky v rámci výstav plánujete v roku 2017?
Návštevníkom chceme ponúknuť modernejšiu koncepciu výstav s použitím nových trendov prezentácie. Dnes už nestačí len klasická výstava, ale je nutné používať nové multimediálne trendy a pomocou nich zaujať návštevníka. Asi najväčšou novinkou je, že v rámci Medzinárodného strojárskeho veľtrhu bude prebiehať aj výstava ELOSYS, ktorá je zameraná na elektrotechnický priemysel. Cieľom tohto spojenia dvoch výstav je vytvoriť atraktívne priemyselné podujatie. Taktiež sme zmenili koncepciu našej hlavnej výstavy, ktorou je Agrokomplex 2017. Popracovali sme na odborných podujatiach, ako aj na sprievodnom programe, ktorý poskytuje zábavu pre návštevníkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X