Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Ustanovujúca schôdza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Valocký zložil poslanecký sľub na ustanovujúcej schôdzi NR SR VI. volebného obdobia. Bratislava, 4. apríl 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
29. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Riaditeľ nemocnice odvolal námestníčku, tvrdí, že mu klamala!

NITRA 29. októbra – Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký dnes odvolal Alenu Ďurišovú z funkciu námestníčky riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť. Dôvodom je kauza zabielenia údajov v zdravotnej dokumentácii. Zároveň požiadal dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre o jej odvolanie aj z funkcie prednostky detskej kliniky, keďže menovanie prednostov je v kompetencii univerzity.

Ako dnes Valocký napísal agentúre SITA, od Ďurišovej mal od začiatku klamlivú informáciu ojej postupe. „Po dôkladnom preverení a zozbieraní všetkých údajov som zistil, že prednostka Alena Ďurišová ma od začiatku svojimi vyjadreniami klamala,“ povedal. Ako ďalej dodal, pri prešetrovaní prípadu vychádzal z dokumentácie, ktorá sa nachádza v informačnom systéme nemocnice a v ktorej „nie sú žiadne náznaky oporušení akýchkoľvek pravidiel vedenia dokumentácie“.

Valocký zo začiatku tvrdil, že Ďurišová v chorobopise novorodenca len upravila nesprávnu informáciu, ktorú tam predtým napísal iný lekár, bielenie však poprel. Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný. Ďurišová dnes mobil nezdvíha, po zazvonení ho rovno zložila. Dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva je dnes podľa slov sekretárky na vedeckej rade v Prešove a mobilný kontakt poskytnúť nechcela.

V pondelok Valocký informoval komisiu ministerstva zdravotníctva o Ďurišovej postupe. Následne ministerka Zuzana Zvolenská požiadala dekanku Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa o okamžité odvolanie prednostky. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, komisia ministerstva v pondelok ukončila dohľad na diaľku jedného z bodov podnetu piatich lekárov z detského oddelenia nemocnice.

„Z predložených dokumentov a informácií, ktoré ministerstvu zdravotníctva podal riaditeľ nemocnice Jozef Valocký, vyplýva, že prednostka novorodeneckej kliniky Alena Ďurišová svojím konaním porušila zákon o zdravotnej starostlivosti,“ povedala Čižmáriková. Ako pokračovala, ďalšie body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia budú predmetom ďalšieho šetrenia komisie ministerstva.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X