Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel Malanta
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
22. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Rezortu kultúry zaniklo predkupné právo na kaštieľ Malanta. Kto ho nakoniec získa?

Ministerstvo kultúry sa v lehote nevyjadrilo, či využije svoje predkupné právo a kúpi od Agrokomplexu – Výstavníctva Nitra kaštieľ Malanta. Zákonom stanovená 30-dňová lehota mu uplynula v sobotu 20. februára.

Ako povedal ekonomický námestník Agrokomplexu Ján Medek, od rezortu nedostali žiadne stanovisko, predkupné právo mu tým zo zákona zaniklo. Agrokomplex teraz podá žiadosť na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o odsúhlasenie predaja. Keďže ide o zákazku nad 225-tisíc eur, bude musieť predaj odsúhlasiť aj vláda, dodal Medek. Ak sa ministerstvo kultúry dodatočne vyjadrí, že o kaštieľ má záujem, bude to predmetom schvaľovania rezortu pôdohospodárstva a vlády SR. Ľudia z ministerstva si boli kaštieľ pozrieť zhruba pred dvoma týždňami.

Verejnú súťaž Agrokomplex vyhlásil 17. decembra, obálky s ponukami otvárali 18. januára. Zapojili sa tri subjekty, najvyššia cenová ponuka bola 959 900 eur. Minimálna cena za národnú kultúrnu pamiatku bola v súťaži stanovená na 935 500 eur bez DPH. Agrokomplex po otvorení obálok neprezradil, ktoré firmy súťažili a kto dal najvyššiu ponuku. Zdôvodnil to tým, že najprv počká na stanoviská ministerstva kultúry a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Mená firiem sa verejnosť nedozvie ani dnes, podľa Medeka z opatrnosti. „Zase by z toho bola nejaká senzácia a mohlo by to ovplyvniť rozhodovanie príslušných orgánov,“ zdôvodnil Medek s tým, že najprv počká na stanoviská príslušných orgánov.

Agrokomplex predáva národnú kultúrnu pamiatku ako prebytočný majetok. Od roku 2015 má kaštieľ prenajatý zlatomoravská firma Anar, nájomná zmluva je na desať rokov. Mesačné nájomné je 1 334 eur bez DPH. Agrokomplex zverejnil súťaž na svojej webovej stránke a v jednom slovenskom denníku 17. decembra, teda krátko pred sviatkami. Obhliadka nehnuteľnosti trvala dva dni. Sprístupnený však bol len areál, kaštieľ bol zatvorený.

Celková výmera areálu je podľa znaleckého posudku 103 028 metrov štvorcových v hodnote 377 082,48 eura, za štvorcový meter teda vychádza 3,66 eura. Všeobecnú hodnotu všetkých stavieb na pozemku stanovil znalec na 555 619, 36 eura. Z ponúk realitných kancelárií vyplýva, že stavebné pozemky v Nitrianskych Hrnčiarovciach sa predávajú zhruba od 20 do 100 eur za meter štvorcový.

Ministerstvo kultúry sa k danej problematike zatiaľ nevyjadrilo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X