Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UKF v Nitre
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: UKF - koláž Nitradeň
3. novembra 2021 Správy Nitra od NitraDen.skTS Diskusia()

Rektor UKF Vozár reaguje na zákon o vysokých školách, nevylučuje ani protesty počas 17. novembra

Rektor Libor Vozár podotkol, že s konferenciou rektorov bude pripomienky tlmočiť predsedovi vlády Eduradovi Hegerovi.

Už je to niekoľko týždňov, čo predstavitelia študentských a rektorských organizácií riešia zákon o vysokých školách z dielne ministerstva školstva. Predložený návrh novely zákona odmietajú.

Požadovali odstúpenie Gröhlinga

Rada vysokých škôl požadovala koncom októbra odstúpenie ministra školstva Branislava Gröhlinga a štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa. Rada argumentovala tým, že novela je založená na výraznom obmedzení samosprávy a autonómie vysokých škôl a ich fakúlt, pričom nerieši podporu kvality vzdelávania či odliv mladých za štúdiom do zahraničia.

Gröhling zriadil kontaktnú pracovnú skupinu, ktorá mala hľadať riešenia na potrebné zmeny. Jej členom bol aj rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) Libor Vozár. Ako na úvod zdôraznil, celá táto situácia ho neteší.

Ministerstvo mohlo byť progresívnejšie

„Problémom je, že nikto – ani ministerskí úradníci, ktorí boli organizátormi stretnutí, neuzatváral diskusie formuláciou spoločných, či rozdielnych stanovísk. V princípe z diskusií neexistujú žiadne závery ani zápisnice. Nepochopiteľným krokom bolo predloženie legislatívnych zmien bez toho, aby tieto kontaktná skupina čo i len videla, nie to pripomienkovala,“ uvádza rektor na margo pracovnej skupiny.

Návrh zákona podľa rektora obsahuje viaceré ustanovenia, ktoré sú prospešné, no ministerstvo mohlo byť aj progresívnejšie. Ako posun vpred hodnotí napríklad prierezové hodnotenie výsledkov výskumných činností. Išiel by ďalej pri rektoroch a profesoroch. Pýta sa, na čo je nám habilitačné a inauguračné konanie, ak tituly nebudú potrebné na prijímanie na pozície docenta či profesora.

Možné protesty

Vozár tvrdí, že z vecného hľadiska takýto návrh zákona ustanovuje nástroje „nútenej správy“ vysokých škôl, ktorá podľa jeho názoru nepatrí do vysokoškolského prostredia vo vyspelom svete v 21. storočí. Podľa analýzy študentov je takáto organizácia vysokých škôl „v zlom počasí“ veľmi ľahko zneužiteľná.

S konferenciou rektorov si dohodli návrh zákonov pripomienkovať. Heger prejavil o stretnutie záujem a pripomienky mu budú tlmočiť. „Nevylučujem ani protestné zhromaždenia pri príležitosti 17. novembra,“ uzavrel rektor.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X