Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rekonstrukcia-autobusovej-stanice-nitra-3
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
12. marca 2015 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 Jakub Kania, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Rekonštrukcia autobusovej stanice sa oficálne začala až dnes

NITRA 12. marca – Rekonštrukcia autobusovej stanice v Nitre sa dnes oficiálne začala slávnostným položením základného kameňa, informovala spoločnosť Arriva, ktorá stanicu vlastní a rekonštruuje. Poldruha roka trvajúce práce sú rozdelené do siedmich etáp a stáť budú približne dva milióny eur. Generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan prisľúbil, že nová autobusová stanica poskytne európsky štandard cestujúcim z celého regiónu. Na plánovaní rekonštrukcie sa zúčastňovalo aj mesto Nitra. „Je mojím cieľom, aby autobusová stanica spolu so železničnou a prímestskou dopravou tvorili dopravný uzol mesta,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Prevádzka dopravy nebude počas celej rekonštrukcie obmedzená, rekonštruované nástupištia sú presunuté vedľa stanice, na parkovisko za reštauráciou Pelikán. Nie sú kryté, čo môže narušiť komfort cestovania. Dočasne je obmedzený aj vstup do čakárne v smere od nástupíšť.

Kľúčovými zmenami budú zavedenie elektronických informačných systémov a vybudovanie nových, bezbariérových vstupov. Odstránené budú pôvodné prístrešky s podpornými piliermi, vrátane prístreškov diaľkových liniek a nahradené budú novou, modernou strechou. Na plochu autobusovej stanice bude položený nový betónový povrch, pešie chodníky a priestor pod prístreškami budú zo zámkovej dlažby. V rámci rekonštrukcie investor vymení elektrické rozvody a zníženie prevádzkových nákladov zabezpečí inštalácia LED osvetlenia. Priestor bude doplnený o oddychové zóny so zeleňou, nové usporiadanie a jednotný vzhľad dostanú aj predajné stánky. Prestup z prímestskej na mestskú autobusovú dopravu uľahčí cestujúcim nová zastávka mestskej dopravy medzi súčasným bufetom a odstavnou plochou pre mestské autobusy.

Rekonštrukcia sa mala pôvodne začať už v januári, no pre nepriaznivé počasie ju presunuli. Prípravné práce prvej etapy sa začali 2. marca. V prvej etape sa zrekonštruujú nástupištia 21 až 30, z ktorých premávajú autobusy v smere Šaľa, Topoľčany, Levice, Hlohovec, Piešťany, Nové Zámky, Vráble a Mojmírovce. Trvať by mala tri mesiace.

Autobusová stanica v Nitre je v prevádzke od roku 1978 a denne ju využíva v priemere 27 tisíc cestujúcich na približne 1 350 spojoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X