Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 120. schôdze vlády SR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SITA/Branislav Bibel
12. novembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Raši v Nitre: Bezplatné poradenstvo o eurofondoch sa osvedčilo, projekt ide ďalej

Projekt bezplatného poradenstva pre obce, firmy či združenia, ktoré majú záujem o financie z eurofondov, sa chýli ku stanovenému koncu.

Vicepremiér Richard Raši v pondelok 12. novembra, po boku nitrianskeho župana Milana Belicu bilancoval výsledky Informačno-poradenského centra (IPC) v Nitre a ohlásil pokračovanie úspešného projektu až do roku 2021.

Súčasný projekt bezplatného poradenstva pre obce, združenia či firmy sa končí 31. decembra 2018. „Cieľom je pomôcť žiadateľom v regiónoch Slovenska byť úspešnými pri čerpaní európskych peňazí. Musíme si uvedomiť, že nie všetci sú pripravení tak ako krajské mestá alebo samosprávne kraje, ktoré majú svoje odborné tímy,“ uviedol Raši. V súčasnosti je na Slovensku sedem poradenských centier, sídlia v krajských mestách. Sieť sa rozširovať nebude, zvýši sa však počet zamestnancov z troch na štyroch. Dôvodom je, že centrám pribudnú ďalšie úlohy, pomáhať budú napríklad aj pri projektoch smart cities.

Z pôvodného rozpočtu 2,2 milióna eur sa podarilo ušetriť 680-tisíc eur, teda takmer tretinu. „Vďaka týmto úsporám bude možné predĺžiť projekt namiesto plánovaných dvoch rokov až na tri,“ uviedol Raši s tým, že rozpočet na ďalšie obdobie bude 2,3 milióna eur, čo predstavuje zhruba 330-tisíc eur na jedno centrum.

Klienti informačno-poradenských centier vo všetkých krajských mestách okrem Bratislavy podali 1 919 žiadostí o nenávratný finančný príspevok.

Najstaršie takéto centrum na Slovensku vzniklo v Nitre, a to 1. júna 2016. Za dva roky svojej existencie poskytlo takmer 500 konzultácií, spoluorganizovalo 20 seminárov, na ktorých sa zúčastnilo vyše tisíc ľudí. Žiadateľom pomohlo pripraviť 165 žiadostí.

Toto centrum patrí k najúspešnejším, pretože kým úspešnosť projektov podaných v rámci štrukturálnych európskych fondov je v priemere na Slovensku 66 percent, úspešnosť projektu tu dosahuje 73 percent,“ povedal Raši. Medzi úspešných žiadateľov patrí napríklad Stredná odborná škola potravinárska v Nitre, ktorá podľa Rašiho získala na modernizáciu a vybavenie viac ako milión eur a ďalších skoro 100-tisíc eur už má schválených.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica pokračovanie projektu víta. Ako povedal, kraj v súčasnosti čerpá financie z eurofondov najmä na opravu piatich úsekov ciest. „Jeden je už skoro hotový, ide o cestu druhej triedy od Topoľčianok smerom na Skýcov. Ďalšie štyri úseky sa budú realizovať zrejme na jar,“ informoval Belica.

Kraj podporí financovanie informačno-poradenského centra aj v ďalšej etape od 1. januára 2019 do 31. decembra 2021. Vlastné zdroje kraja sú 4,83 percenta celkových oprávnených výdavkov projektu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X