Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAGUAR: Začiatok výstavby závodu v Nitre
ilustračné: SITA
30. októbra 2016 Správy Nitra od NitraDen.skfinweb.hnonline.sk

Rakúsky koncern Strabag, ktorý pripraví pôdu pre Jaguar, ako jediný podliezol hranicu 100 miliónov eur

Príchod automobilky Jaguar Land Rover do Nitry sa pre rakúsky koncern Strabag stáva zlatou baňou. Spoločnosť vyhrala ďalší tender a na svoje konto si pripíše milióny eur.

Rakúsky koncern Strabag už pre automobilku robil, konkrétne išlo o inžiniersko-geologický prieskum, odvodnenie územia či jeho zameranie, za čo mal získať desiatky miliónov eur. Teraz si koncern môže na svoje konto pripísať ďalší úspešný tender. Pre Jaguar Land Rover pripraví v Nitre terén.

Ako informoval portál hnonline.sk, Strabag vyhral verejnú súťaž na prípravu terénu v priemyselnom parku, ako jediný spomedzi štyroch uchádzačov totižto podliezol hranicu sto miliónov eur. Podľa portálu sa tak investícia Jaguaru stáva pre Rakúšanov zlatou baňou.

„Splnila všetky požiadavky verejného obstarávateľa stanovené v súťažných podkladoch a ponúkla za uskutočnenie predmetu zákazky najnižšiu cenu,“ hnonline.sk cituje dokument zverejnený na stránke Úradu pre verejné obstarávanie.

„Za našou ponukou v uvedenom tendri si stojíme“, povedala pre HN hovorkyňa skupiny Strabag Edita Novotná. Ako sme už v úvode uviedli, nejde o prvú veľkú zákazku, ktorú spoločnosť vďaka Jaguaru získala.

Pôvodom rakúska spoločnosť získala aj približne ďalších 52 miliónov eur za vybudovanie terminálu kombinovanej prepravy v Lužiankach. Tú má využívať Jaguar ako aj jeho dodávatelia. „Špekulovalo sa aj o tom, že pre britskú automobilku dokonca vybuduje celý závod. To však napokon bude úlohou českej spoločnosti VCES a japonskej skupiny Takenaka,“ podotkol portál hnonline.sk.

Za úspechom spoločnosti Strabag môžu tkvieť skúsenosti z predchádzajúcich zákaziek, ktoré koncern v priemyselnom parku už získal, ako uviedol portál hnonline.sk, podľa odborníkov mohli pomôcť aj v tomto prípade.

„Majú tam už vybudované toky, stavenisko. Iní by si to museli pripraviť nanovo,“ vyjadril sa pre hnonline.sk dopravný analytik Ondrej Matej. Ako dodal, spoločnosť si preto mohla dovoliť oproti konkurencii určiť nižšiu cenu, dôvodov však podľa neho môže byť viac, no najlepšie by ich vedel vysvetliť samotný Strabag. Ako podotkol portál hnonline.sk, spoločnosť sa k nim ale bližšie nevyjadrila.

Strabag má od nadobudnutia účinnosti zmluvy päť mesiacov na to, aby upravil terén. K jeho povinnostiam patrí napríklad odstránenie a odvezenie nežiadúcej pôdy, oplotenie staveniska, zabezpečenie štrkových vankúšov pod budovy a cesty či vybudovanie dočasných staveniskových komunikácií.

Uchádzači o daný tender a ich ceny bez DPH (zdroj: hnonline.sk):

1. STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo 95 848 525 eur

2. VÁHOSTAV – SK 102 035 268 eur

3. Metrostav, a. s. 104 350 504 eur

4. Skupina dodávateľov: Doprastav, a. s. + ALPINE SLOVAKIA 121 844 065 eur

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X