Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kandidáti na primátora Nitry
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marek Hattas, Štefan Štefek, Ján Kecskés
29. októbra 2018 Správy NitraPolitika od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Pýtali sme sa kandidátov na primátora, aký majú názor na čierne stavby a ako by riešili ich odstránenie

Komunálne voľby, v ktorých si vyberieme okrem poslancov aj primátora či primátorku, sa blížia. Občania pristúpia k volebným urnám v sobotu 10. novembra 2018.

Práve z dôvodu blížiaceho sa termínu volieb sme oslovili kandidátov na primátora Nitry, aby nám každý týždeň odpovedali na jednu otázku.

V Nitre sa o post primátora uchádza 11 kandidátov. S otázkou sme oslovili Jozefa Dvonča, Mareka Hattasa, Petra Oremusa, Renátu Kolenčíkovú, Štefana Štefeka, Jána Grešša ml., Róberta Sitára a Jána Kecskésa. Na zvyšných troch kandidátov, ktorými sú Michal Ivan, Ľubomír Martinka a Ladislav Németh, sa nám nepodarilo získať žiaden kontakt.

Naša posledná otázka pre kandidátov na primátora znela takto: Aký máte názor na rozmáhajúce sa čierne stavby a ako by ste riešili ich odstránenie?

Toto sú odpovede od kandidátov, ktorí nám odpovedali do uzávierky vydania článku. Zvyšní kandidáti na naše otázky nereagovali.

Marek Hattas: „Táto problematika súvisí hlavne s nejednoznačným znením stavebného zákona. Príklad si môžeme zobrať z Českej republiky, kde je stavebný zákon v týchto veciach jasnejší. Na Slovensku stále prebieha v tejto téme veľká diskusia. Príkladom je vyjadrenie Stavebnej komory Slovenskej republiky z  februára 2018. Návrh nového stavebného zákona je pre nich neprijateľný a neodporúčajú pokračovať v jeho dokončení, pretože prináša viac nejasností a problémov ako riešení. Evidentne to chce zmenu nielen na lokálnej úrovni, ale aj na národnej.“

Štefan Štefek: „V dobre fungujúcom meste nemôže vzniknúť „čierna“ stavba. Ak sa tak stane, postupoval by som v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.“

Ján Kecskés: „Nelegálne stavby sú smutným fenoménom súčasného Slovenska. Na cudzích pozemkoch stoja nielen mnohé milionárske vily, ale aj niektoré developerské projekty či dokonca celé cigánske osady. Majitelia pozemkov pod nelegálnymi stavbami sú bezmocní. Milionárov a developerov kryjú známosti a peniaze, asociálov zase štát. Danej problematike som sa venoval aj v NR SR, kde som s kolegami predložil novelu zákona, ktorú sme nazvali „Zákon proti čiernym stavbám“, a v tejto novele sme nastavili jasné legislatívne pravidlá, ktoré v otázkach vlastníctva pozemkov zabezpečia, aby v štáte neboli chránení asociáli a kriminálnici, ale práve naopak slušní ľudia. Vďaka tejto novele by viac majiteľ pozemku nepotreboval súhlas stavebného úradu na to, aby mohol zbúrať čiernu stavbu, ktorá podľa katastra nehnuteľností neexistuje. Výnimku by tvorili iba stavby vo verejnom záujme, ako stĺpy elektrického vedenia či inžinierske siete. Príslušnému stavebnému úradu by stačilo iba oznámiť zámer zdemolovať čiernu stavbu, a po 15 dňoch od tohto oznámenia by mohol majiteľ pozemku prejsť k samotnej realizácii odstránenia tejto čiernej stavby. V mnohých obciach hlavne východného a stredného Slovenska už dnes asociáli tvoria väčšinu obyvateľstva, čo z nich v komunálnych voľbách robí najdôležitejšiu voličskú skupinu. Starostovia, vedení obavami zo straty potenciálnych voličských hlasov tak často nepovoľujú takéto likvidácie čiernych stavieb a majitelia pozemkov nemajú reálne možnosti ako sa domôcť svojich vlastníckych práv. V horšom prípade dokonca starosta pochádza práve z radov asociálnych obyvateľov obce a koná úmyselne proti majiteľom takýchto pozemkov, v prospech ostatných asociálov. Riešením je preto: „Rovnaký meter na všetkých!“ Z toho vyplýva, zaviesť princípy právneho štátu, kde zlodej, asociál či politik nebude viac ako slušný pracujúci občan.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X