Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stredovek 4
Ilustračná foto NitraDeň.sk
17. apríla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Putovanie do Nitravy bude nové podujatie mesta, ktoré zúčastneným priblíži život pútnikov z minulosti

Nitra si pripravila podujatie, ktoré má prostredníctvom zážitkov priblížiť, čo prežívali pútnici na ceste do nášho mesta.

Stredoveká Nitra bola kedysi centrom diania a priťahovala pútnikov z rôznych kútov sveta. Mnohí ľudia sem prichádzali na výročné trhy. Mesto teraz organizuje podujatie, kde môžete prežiť to, čo pútnici v 10. storočí. „Zážitkové putovanie veľkomoravským obdobím je určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších, pre milovníkov histórie aj turistiky,“ informuje nitriansky hovorca Tomáš Holúbek.

Podujatie Putovanie do Nitravy sa uskutoční v sobotu 18. mája v čase od 12.30 do 17.00 hod. Aj vy si môžete vyskúšať neľahký život pútnika a prejsť náročnou cestou. Mesto sľubuje aj rôzne autentické zážitky, ktoré pútnikov aj v minulosti stretávali, napríklad im hrozilo prepadnutie, nečakaná návšteva trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami aj vyberanie mýta.

Trasa pútnikov povedie od drážovského Kostola sv. Michala cez Zoborský kláštor až po archeopark na Martinskom vrchu, v areáli bývalých kasární. Pútnici sa počas cesty môžu zastaviť a osviežiť sa dobovými jedlami, či čajom vďaka trhom typickým pre dané obdobie, taktiež si môžu oddýchnuť v táboroch, ktoré verne zobrazia, ako to kedysi po ceste do Nitravy fungovalo.

Putovanie do Nitravy poskytne zábavu aj vedomosti

Na začiatku cesty dostanú účastníci pútnický pas a ak absolvujú celú trasu, na záver im bude udelený certifikát pútnika. Na jednotlivých zastávkach sa pútnici dozvedia niečo o histórií. Historické zaujímavosti sa zúčastnení dozvedia aj od sprievodcov v dobových kostýmoch, ktorí sa tiež postarajú o autentickú atmosféru 10. storočia.

Putovanie do Nitravy bude po Pribinovej Nitrave ďalším podujatím, ktorým chceme pomôcť budovať imidž Nitry ako turisticky a zážitkovo atraktívneho miesta na vytváranej medzinárodnej Cyrilometodskej kultúrnej ceste. A keďže Cyrilometodská cesta spája zaujímavé miesta spojené s cyrilometodskou tradícou z viacerých štátov, napadlo nám, že by nebolo zlé urobiť zážitok aj z toho samotného „cestovania“, aj keď len na malom úseku. Navyše, týmto putovaním prepojíme tri autentické miesta spojené so životom v danom období, kostolík sv. Michala v Dražovciach, pôvodný benediktínsky kláštor na Zobore a veľkomoravskú osadu s kostolom v archeoparku na Martinskom vrchu,“ povedal viceprimátor Daniel Balko.

Putovaním však zážitky nemusia končiť, kto bude chcieť, čakajú ho ďalšie zaujímavosti v podobe Noci múzeí a galérií.

NA TÝCHTO STANOVISKÁCH DOSTANETE PEČIATKU DO PASU PÚTNIKA:

  • Dražovce – Kostol sv. Michala – stretnutie so sv. Cyrilom a Metodom (prehliadka kostolíka s výkladom, výdaj pútnických pasov);
  • Rázcestie pod Plieškou – zážitkové stretnutie so stredovekom (mýtna stanica s mestskou strážou, dobovou kuchyňou a kupcami, družina lúpežného rytiera);
  • Zoborský kláštor – stretnutie s mníchom Filipom (prehliadka kláštora s výkladom);
  • Martinský vrch – stretnutie s Veľkou Moravou (prehliadka archeoparku s výkladom, ochutnávka dobových jedál, dobový tábor, udeľovanie certifikátov).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X