Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Kostolík z 9. storoèia
NITRA: Kostolík z 9. storočia Zachované relikty románskeho a predrománskeho Kostola sv. Martina v areály vývalých kasární pod Zoborom. Nitra, 7. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran
5. januára 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Prvé objekty archeologického skanzenu môžu vzniknúť už tento rok

Nitra 5. januára – V areáli bývalých kasární na Martinskom vrchu v Nitre by už tento rok mohli vzniknúť zárodky šesťhektárového archeologického skanzenu. Momentálne vzniká odborná štúdia, ktorú zadal Archeologický ústav (AÚ) SAV. Podľa riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya tu má byť prezentované osídlenie od doby kamennej až po stredovek. „Celá tá štúdia je robená tak, že tam budú nejaké segmenty z tých hlavných období. To znamená, že tam bude časť z osady z doby kamennej, časť osady z doby bronzovej, časť osady z doby železnej, časť z keltskej a germánskej osady, a potom slovanská osada z obdobia Veľkej Moravy aj s nejakými rekonštrukciami opevnení,“ skonštatoval.

Súčasťou archeoskanzenu bude aj náznaková rekonštrukcia románskeho Martinského kostolíka. K prvým objektom bude patriť aj veľkomoravské obydlie a hrnčiarska pec. „Tieto dva objekty by sme chceli postaviť možno už tento rok. Takže ak všetko dobre pôjde, mohol by tam byť kostol a trošičku ďalej v tom areáli už aj tieto dva prvé objekty. Tie nám budú slúžiť aj ako experimentálne pracovisko. To znamená na experimentálnu rekonštrukciu napríklad výpalu, či vytáčania keramiky. Zatiaľ len ojedinele budú prístupné aj verejnosti, lebo je jasné, že celý areál bývalých kasární pod Zoborom ešte tak rýchlo prístupný nebude,“ povedal Ruttkay.

Náznakovú rekonštrukciu Martinského kostolíka chce AÚ financovať zo svojich zdrojov i z dotácie od mesta Nitra. „Zatiaľ máme prísľuby, že by sme mali mať na tie prvé objekty zdroje. Takže pokiaľ ide o realizáciu, nemal by to byť problém finančný, ale skôr problém časový, aby sme to zvládli,“ uviedol Ruttkay. Ďalšie časti archeoparku sa budú budovať podľa toho, ako sa podarí získať potrebné financie. Podľa Ruttkaya by bolo dobré, keby neskôr patronát nad celým archeskanzenom prebralo nejaké občianske združenie. „To by bol do budúcna dobrý kľúč na ďalšie fungovanie. Že by sa o skanzene staralo združenie a na prevádzku skanzenu by sa potom hľadali rôzne projektové zdroje,“ dodal.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X