Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Putace pesia zona sedenie mesto nitra divadlo.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com
29. januára 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Program Divadelnej Nitry 2020 opäť ovplyvnia diváci, môžete sa stať kurátorom či kritikom

Okrem Nitranov sa prihlásiť môžu aj ľudia so vzťahom k mestu a regiónu, ktorí majú radi divadlo bez ohľadu na svoje odborné znalosti a sa chcú aktívne sa podieľať na kultúrnom dianí v ich okolí.

Na príprave programu najväčšieho medzinárodného divadelného festivalu na Slovensku sa aj tento rok budú podieľať diváci. Dokonca priamo ovplyvnia, ktoré inscenácie sa predstavia publiku počas Divadelnej Nitry 2020.

Stať sa vo voľnom čase amatérskym divadelným kurátorom či kritikom, nazrieť do zákulisia príprav festivalu a mať slovo pri rozhodovaní o programe ponúka Divácka programová rada, ktorá pri festivale pôsobí od minulého roku. Teraz do svojich radov hľadá ďalších členov.

Do 2. ročníka projektu tejto rady sa môžu zapojiť od dnes do 19. februára. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka projektu Be SpectACTive! Zuzana Kizáková.

Nové trendy

Okrem Nitranov sa prihlásiť môžu aj ľudia so vzťahom k mestu a regiónu, ktorí majú radi divadlo bez ohľadu na svoje odborné znalosti a sa chcú aktívne sa podieľať na kultúrnom dianí v ich okolí.

Nadväzujeme na najnovší trend v práci s publikom a meníme orientáciu z tvorby ‚pre‘ publikum k tvorbe ‚spolu s‘ publikom. Nasledujeme tak príklad mnohých svetových kultúrnych inštitúcií, ktoré sa rozhodli pracovať s miestnymi komunitami,“ vysvetlila manažérka projektu Be SpectACTive! Anna Šimončičová.

Divácka programová rada

Vlani Divácku programovú radu tvorilo 31 divákov z Nitry a okolia rôzneho veku a rozmanitého profesijného zamerania. Od zimy do leta spoločne absolvovali sedem stretnutí pod vedením divadelného kritika Mira Zwiefelhofera.

Na nich diskutovali o divadle, špecifikách výberu inscenácií a vymieňali si svoje postrehy a názory aj s ďalšími tvorcami festivalu. Sledovali nielen videozáznamy divadelných inscenácií, ale i živé predstavenia.

Navštívili Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Nové divadlo v Nitre či Štátnu operu v Banskej Bystrici. Spolu s minuloročnými kurátormi hlavného programu odporučili päť diel zo Slovenska a Česka, ktoré sa predstavili na Divadelnej Nitre 2019.

Spolupráca občanov na tvorbe

Divácka programová rada prináša participáciu občanov Nitry na tvorbe programu najvýznamnejšieho kultúrneho podujatia v meste, vzdeláva ho, aktívne sprístupňuje informácie o súčasnom umení, o festivale, prispieva k aktivizácii ľudí v umení i na verejnom živote, prepája komunity. Navyše nám, festivalovým organizátorom, otvára nové obzory a konfrontuje naše názory s názormi tých, pre ktorých festival tvoríme,“ zhodnotila Šimončičová. Podobný program čaká aj na nových členov Rady v roku 2020.

Práve organizátori festivalu Divadelná Nitra sa v roku 2019 stali ako prví na Slovensku súčasťou štvorročného medzinárodne uznávaného projektu Be SpectACTive!, ktorý sa tvorí v sieti 19 európskych partnerov.

Komunitne orientovaný projekt, podporený Európskou úniou, sprostredkúva rozsiahle aktivity, ktoré prispievajú k účasti občanov na kultúrnom dianí v meste, k ich aktivizácii, rozvoju publika i umeleckej tvorby, k výmene kontaktov so zahraničím aj k výskumu v danej oblasti.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X