Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU, Slovenská poľnohospodárska univerzita
Foto: archívne, © NitraDen.sk
14. decembra 2020 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Príspevok vo výške takmer 5,9 milióna eur na kreatívne centrum získala aj jedna z nitrianskych univerzít

Na podporu kultúry a kreativity tak do mesta pod Zoborom ministerstvo kultúry pošle viac ako 21 miliónov eur.

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre získala nenávratný príspevok takmer 5,9 milióna eur na zriadenie kreatívneho centra.

Bude jedným zo siete kreatívnych centier, ktoré na Slovensku vzniknú vďaka peniazom z eurofondov. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie ministerstva kultúry Tatiana Majerská.

Čiastku 15,5 milióna eur na vybudovanie kreatívneho centra získalo aj mesto Nitra, spolu tak pôjde na podporu kultúry a kreativity do mesta pod Zoborom viac ako 21 miliónov eur.

Nevyužívaná časť knižnice

Samospráva plánuje obnoviť nevyužívané kino Palace a štyri budovy v areáli bývalých vojenských kasární na Martinskom vrchu v časti Zobor, Slovenská poľnohospodárska univerzita vybuduje kreatívne centrum v nedokončenej a nevyužívanej časti svojej knižnice v Nitre.

Špecializovať sa má na dizajn, architektúru, reklamu a marketing. Rozvíjať chce najmä potenciál mladých ľudí, absolventov univerzít a stredných škôl rôznorodého zamerania, a tým ich motivovať, aby neopúšťali región a rozvíjali ho.

Zelená vybudovaniu siedmich kreatívnych centier v hodnote 74,3 milióna eur je dobrou správou pre kultúrny a kreatívny priemysel v regiónoch. Snaha súčasného vedenia ministerstva kultúry zachrániť čo najviac prostriedkov z výzvy, ktorú predošlé vedenia ministerstva nezvládli, sa vyplatila,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová po podpísaní zmlúv.

Budovanie kreatívnych centier

Milióny na budovanie kreatívnych centier získajú mestá Nitra a Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ako aj RTVS v Bratislave a Banskej Bystrici.

Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Vzniknú po rekonštrukcii a modernizácii v už existujúcich budovách.

Prijímatelia nenávratného finančného príspevku môžu po podpise zmlúv čerpať prvé peniaze na svoje projekty už na budúci rok. Projekty musia byť dokončené a peniaze vyčerpané už v roku 2023.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X