Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rolfesova bana.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
27. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

Prírodnú pamiatku Rolfesova baňa chcú zachrániť a sprístupniť

Prírodná pamiatka v centre Nitry, ktorú obyvatelia nazývajú Rolfesova baňa, roky chátra. Dolomitový lom je pritom geologickým unikátom a nachádza sa priamo v obytnej časti mesta, čo je rarita. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Mesto deklaruje, že chce Rolfesovu baňu zachrániť.

Stabilizácia prírodnej pamiatky a jej sprístupnenie expozíciou v prírode je jednou z priorít stanovených v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023, ktorý schválili v marci mestskí poslanci. „V roku 2008 dalo mesto Nitra spracovať realizačný projekt stabilizácie časti svahov Rolfesovej bane s predpokladaným nákladom milión eur. V súčasnosti sa hľadajú možnosti financovania, napríklad prostredníctvom operačného programu Kvalita životného prostredia, resp. Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP),“ informoval agentúru SITA projektový tím IROP na nitrianskej radnici.

Ďalším krokom by malo byť sprístupnenie prírodnej pamiatky verejnosti s vytvorením priestoru pre oddych obyvateľov. Štúdiu rekreačného využitia priestoru Rolfesovej bane má mesto Nitra k dispozícii a túto tému riešili v roku 2015 aj študenti Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

V roku 1982 lom vyhlásili za prírodnú pamiatku. Rozprestiera sa na ploche 12 599 metrov štvorcových. Rolfesova baňa je teraz v dezolátnom stave, pred niekoľkými rokmi sa vplyvom erózie prepadla časť pozemku. Mesto v minulosti investovalo len do železného oplotenia, ktoré oddeľuje Fabrickú ulicu od priepasti. Baňu chcelo stabilizovať z eurofondov, žiadne vhodné eurofondy sa však nenašli.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X