Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velka morava pamiatky sita.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
27. septembra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk

Pripomeňte si jeden z najdôležitejších historických momentov na podujatí Veľkomoravské reminiscencie

V rozmedzí rokov 2017 – 2018 si pripomíname nezvyčajné jubileum. Uplynulo totiž 1110, resp. 1111 rokov od zániku Veľkej Moravy. Pri tejto príležitosti pripravilo občianske združenie Šport Osveta Kultúra (ŠOK) jedinečné podujatie s názvom Veľkomoravské reminiscencie.

Podujatie sa bude konať 15. októbra v hale a okolí pri kostole sv. Gorazda na Klokočine v Nitre. Pripravený je zaujímavý program pre malých i veľkých.

Hlavným bodom programu je slávnostné odhalenie pamätného stĺpu pripomínajúceho významné míľniky veľkomoravskej histórie. Stĺp z dielne umelca Martina Gregu je tvorený dvomi veľkomoravskými krížmi umiestnenými priečne na seba, čo tvorí symbol štyroch číslic „1“, teda rok výročia – 1111. Na každej strane stĺpa sú umiestnené výjavy a motívy z Veľkej Moravy.

Pripravené je aj vystúpenie sokoliarov, guláš podávaný s dobovým jedlom, výstava venovaná histórii Veľkej Moravy a samostatné výstavy venované rozvoju kresťanstva v tomto období na území Slovenska, či výstava poštových a iných cenín s tematikou Veľkomoravskej ríše. Chýbať nebude ani program pre najmenších.

„Veľkomoravské dejiny sú pre Slovensko významné z viacerých perspektív. Jednak ide o obdobie, ktoré je pre Slovákov zdrojom národnej hrdosti, odvodzujeme od neho svoju štátnosť a rozvojom kresťanstva sa práve od tohto obdobia vytvára identita nášho národa. Podujatím si chceme pripomenúť jedinečné výročie od zániku tohto prvého štátneho útvaru na našom území. Pripravený je bohatý program a boli by sme veľmi radi, ak by si čo najviac ľudí našlo cestu na Veľkomoravské reminiscencie. Poznania chtivých určite osloví výstava, deti sa môžu tešiť na sokoliarske vystúpenie a možnosť odfotografovať sa s dravcami od Sokoliarov sv. Gorazda. A pre všetkých bude pripravený skvelý guláš a dobové pochutiny,“ hovorí predseda OZ ŠOK Ján Ivančík, podľa ktorého sa chystajú aj ďalšie prekvapenia, ktoré ŠOK postupne predstaví.

Podujatie je spolufinancované z grantu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Plagat velka morava 1111.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X