Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Velka morava pamiatky sita.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
27. septembra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk

Pripomeňte si jeden z najdôležitejších historických momentov na podujatí Veľkomoravské reminiscencie

V rozmedzí rokov 2017 – 2018 si pripomíname nezvyčajné jubileum. Uplynulo totiž 1110, resp. 1111 rokov od zániku Veľkej Moravy. Pri tejto príležitosti pripravilo občianske združenie Šport Osveta Kultúra (ŠOK) jedinečné podujatie s názvom Veľkomoravské reminiscencie.

Podujatie sa bude konať 15. októbra v hale a okolí pri kostole sv. Gorazda na Klokočine v Nitre. Pripravený je zaujímavý program pre malých i veľkých.

Hlavným bodom programu je slávnostné odhalenie pamätného stĺpu pripomínajúceho významné míľniky veľkomoravskej histórie. Stĺp z dielne umelca Martina Gregu je tvorený dvomi veľkomoravskými krížmi umiestnenými priečne na seba, čo tvorí symbol štyroch číslic „1“, teda rok výročia – 1111. Na každej strane stĺpa sú umiestnené výjavy a motívy z Veľkej Moravy.

Pripravené je aj vystúpenie sokoliarov, guláš podávaný s dobovým jedlom, výstava venovaná histórii Veľkej Moravy a samostatné výstavy venované rozvoju kresťanstva v tomto období na území Slovenska, či výstava poštových a iných cenín s tematikou Veľkomoravskej ríše. Chýbať nebude ani program pre najmenších.

„Veľkomoravské dejiny sú pre Slovensko významné z viacerých perspektív. Jednak ide o obdobie, ktoré je pre Slovákov zdrojom národnej hrdosti, odvodzujeme od neho svoju štátnosť a rozvojom kresťanstva sa práve od tohto obdobia vytvára identita nášho národa. Podujatím si chceme pripomenúť jedinečné výročie od zániku tohto prvého štátneho útvaru na našom území. Pripravený je bohatý program a boli by sme veľmi radi, ak by si čo najviac ľudí našlo cestu na Veľkomoravské reminiscencie. Poznania chtivých určite osloví výstava, deti sa môžu tešiť na sokoliarske vystúpenie a možnosť odfotografovať sa s dravcami od Sokoliarov sv. Gorazda. A pre všetkých bude pripravený skvelý guláš a dobové pochutiny,“ hovorí predseda OZ ŠOK Ján Ivančík, podľa ktorého sa chystajú aj ďalšie prekvapenia, ktoré ŠOK postupne predstaví.

Podujatie je spolufinancované z grantu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Plagat velka morava 1111.jpg

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X