Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra mestsky urad workshop mapy.jpg
Foto: Ilustračné, www.google.com
4. novembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Primátori upozorňujú na negatívny dopad vládnych opatrení pre samosprávy, pridal sa aj Hattas

Rôzne novely zákonov z posledného obdobia nútia samosprávy podľa primátorov krajských miest zvyšovať miestne dane a poplatky.

Krajské samosprávy hospodária zodpovedne, no potrebovali by viac zdrojov na modernizáciu a rozvoj, ktoré nebudú vo forme jednorazových príspevkov zo strany vlády, ale systémovým a stálym príjmom. Zhodli sa na tom primátori krajských miest a zástupcovia Združenia K8 na ich spoločnom rokovaní v Prešove.

Hlavnou témou ich diskusií bola nutnosť zvyšovania miestnych daní a poplatkov pre obyvateľov miest kvôli legislatívnym zmenám, ktoré preniesli zodpovednosť z úrovne štátu na samosprávy. Zástupcovia K8 upozornili, že viaceré rozhodnutia exekutívy a parlamentu ohrozujú systém a narúšajú finančné istoty.

Už viac ako rok a pol sme na našich stretnutiach a vlastne aj pred budovou Národnej rady upozorňovali na to, že treba prijímať veľmi koncepčné zákony a vždy treba zvažovať aj dopad na samosprávy. Žiaľ, nestalo sa a dnes sme v situácii, že napriek pomerne dobrému výberu daní z príjmov obyvateľstva, výdavky stúpajú oveľa vyšším spôsobom. A napriek tomu, že ich štát ukladá nám, nedáva nám k tomu finančné prostriedky,“ upozornila po rokovaní primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Riešenia Trenčína

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka takéto opatrenie bude musieť urobiť väčšina miest, ale aj obcí na Slovensku. Napríklad v Trenčíne na daniach vybrali viac o dva milióny eur, ale výdavky mali štyri milióny eur. „Čiže sme mínus dva milióny eur v rámci toho, čo nám poslanci Národnej rady poschvaľovali. A takto to je v každom jednom meste,“ uviedol Rybníček.

Konkrétne podľa neho iba zákon o zvýšení nezdaniteľnej položky základu dane z príjmu fyzických osôb spôsobil škrt v rozpočte 1,1 milióna eur a výdavky na tzv. chodníkovú novelu, obedy zadarmo, zvýšenie platov nepedagogických a pedagogických zamestnancov, ako aj rekreačné preukazy znamenali zvýšenie výdavkov o ďalšie dva milióny eur.

Riešenie vidíme v komplexnej reforme štátu a správy štátu, ktorú Únia miest pripravuje a v januári ju chce predložiť. Zároveň sme sa dnes otvorene zhovárali, že vyzývame a budeme vyzývať všetky politické strany, ktoré budú v Národnej rade SR, a potom aj novú vládu, aby hneď po voľbách zriadili komisiu na štrukturálnu reformu štátnej správy a samosprávy a musí sa jednoznačne zastabilizovať financovanie miest a obcí,“ uviedol primátor Trenčína.

Na druhej strane zároveň ocenil, že trenčianski mestskí poslanci sú v tejto situácii naklonení aj nepopulárnym opatreniam a zvýšeniu daní a poplatkov. „Navýšenie daní bude v prieme o 35 percent a zvýšenie poplatkov za odpad o 10 percent. Aj z toho dôvodu, aby sme na odpad nedoplácali, keďže nejde o sociálnu službu,“ dodal Rybníček.

Veľké firmy v Nitre

Nitre sa podľa primátora Mareka Hattasa štvormiliónový výpadok z rozpočtu spôsobený zmenami zákonov budú snažiť preniesť na veľké firmy, ktorých sa zvyšovanie daní dotkne v závislosti od veľkosti podniku. „Už teraz vieme povedať, že nám to zabezpečí celý výpadok nášho príjmu. Každá firma si to vie prerátať na základe toho, koľko metrov štvorcových má hál, koľko vlastní pozemkov. To znamená, že je to veľmi individuálne,“ uviedol Hattas, ktorý sa nebojí, že by toto opatrenie prinieslo sťahovanie firiem z mesta.

Porovnávali sme to s inými mestami. Sú tam väčšinou centové rozdiely. To znamená, že k takejto variante pristupujú každé krajské mestá. Nerátame teda, že by bol toto dôvod, prečo by naše firmy mali opúšťať Slovensko alebo mesto Nitra,“ uviedol na otázku SITA. Zvyšovaniu poplatkov sa ale ani v Nitre obyvatelia nevyhnú.

Čo sa týka komunálneho odpadu, tak je navýšenie o 46 centov na osobu a čo sa týka dani z nehnuteľnosti, tak je to pre trojizbový byt to vychádza o 60 centov na mesiac viac ako doteraz,“ dodal k návrhu nitriansky primátor.

K8 ako zástaupca

Primátori krajských miest sa okrem potreby zvyšovania sadzieb miestnych daní venovali aj aktuálnym dopadom novely zákona o sociálnych službách či pripravovanému zavedeniu povinného zberu komunálneho odpadu.

Pozornosť venovali aj problematike majetkovoprávneho usporiadania pozemkov vo vlastníctve tretích osôb pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce. Zhodli sa tiež na tom, že je potrebné, aby K8 malo zastúpenie v pracovnej skupine, ktorá bude mať za úlohu analyzovať príčiny pomalého čerpania IROP.

Vytvorenie tejto skupiny pre aktuálne programové obdobie odsúhlasil Monitorovací výbor Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), avšak bez účasti zástupcov krajských miest, ktoré fungujú ako sprostredkovateľské orgány. K8 preto svoju požiadavku oficiálne zašle riadiacemu orgánu a podpredsedovi vlády.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X