Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-1-28_10-36-41
24. februára 2014 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 screenshot youtube.com

Prijali opatrenia voči prokurátorkám z kauzy útoku na bar!

Prokurátorka, ktorá mala službu v čase útoku, dostala výčitku za nespísaný záznam o oznámení zadržania a prepustenia podozrivých. Dozorová prokurátorka dostala napomenutie pre porušenie základných povinností prokurátora.

NITRA 24. februára – Jedna výčitka za nespísaný záznam a jedno napomenutie – také sú napokon opatrenia nitrianskeho krajského prokurátora Vojtecha Ernesta voči dvojici prokurátoriek, ktoré pochybili pri riešení prípadu októbrového útoku údajných neonacistov na ľudí z nitrianskeho baru Mariatchi. Vyvodenie dôsledkov nariadil začiatkom februára generálny prokurátor Jaromír Čižnár potom, ako si preštudoval spis mediálne sledovaného prípadu a stretol sa s nitrianskym okresným a krajským prokurátorom. „Po opätovnom dôkladnom preskúmaní spisového materiálu krajský prokurátor vytkol prokurátorke, ktorá vykonávala služobnú pohotovosť 5. a 6. októbra 2013, že v rozpore s Príkazom generálneho prokurátora SR, ktorým sa vydáva registratúrny poriadok prokuratúry, nespísala záznam o oznámení zadržania podozrivých osôb a ich následného prepustenia zo zadržania,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Ján Ludva.

Druhé opatrenie prijal krajský prokurátor voči dozorovej prokurátorke prípadu. Tej uložil napomenutie pre porušenie základných povinností prokurátora vykonávať svoje služobné povinnosti svedomite a bez prieťahov. „Napomenutie doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť,“ dodal Ludva.

Päticu mužov, ktorí sa podľa polície dopustili začiatkom októbra útoku na ľudí z nitrianskeho baru, zadržali a obvinili až 28. januára, keď bol medializovaný kamerový záznam bitky pred barom. Dva dni potom ich nechala prokurátorka prepustiť, hoci polícia pripravila návrh na ich väzbu. Generálna prokuratúra si od nitrianskej prokurátorky najprv vyžiadala analýzu kauzy. Tá jej nestačila, napokon požiadala aj o spisy, aby ich mohla preskúmať. Po stretnutí s nitrianskym okresným a krajským prokurátorom Čižnár konštatoval pochybenia a nariadil disciplinárne konzekvencie. Ak by neboli adekvátne, tak by Čižnár prijal opatrenia aj voči krajskému prokurátorovi.

Útoky údajných neonacistov, ktorí si vraj berú na mušku ľudí zo študentského baru v Nitre, rozvírili verejnú mienku po spomínanej medializácii nahrávky jedného z incidentov. Skupina údajných neonacistov z kartárskeho klubu, ktorý sídli na druhej strane ulice, na videu surovo bije ľudí pred študentským barom. Partia mladých mužov zaútočila po hádke a konflikte s obsluhou. Útok sa stal v noci z 5. na 6. októbra 2013, polícia piatich mužov zadržala a obvinila po takmer štyroch mesiacoch. Podľa ministra vnútra Kaliňáka to nie je dlhý čas. Policajti podľa neho pracovali na dôkazoch, aby mohli skupinu obviniť z pokusu o ťažké ublíženie na zdraví. Pri incidente sa zranili traja ľudia, podľa lekárskej správy si ich zranenia nevyžiadali pri správnom liečebnom postupe dobu liečenia viac ako 42 dní. Vyšetrovateľ obvinil 24-ročného Dušana V., 21-ročného Petra S., 26-ročného Borisa H., 33-ročného Martina B. a 24-ročného Michala P. zo zločinov ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Hrozí im trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Druhý útok, pri ktorom vážne zranili aj majiteľa nitrianskeho podniku, sa stal na prelome rokov. Trojica mladíkov sa dobýjala do nočného klubu a poškodila okná. Majiteľ podniku sa snažil výtržníkov odfotiť, no 39-ročného muža výtržníci napadli a zlomili mu nohu. V tomto druhom prípade boli iní útočníci aj iní poškodení – policajti obvinili 23-ročného Jána Ď. a 26-ročného Petra S. pre zločiny ublíženia na zdraví a výtržníctva. Totožnosť tretej osoby zatiaľ známa nie je. Obvinení môžu v prípade dokázania viny za mrežami stráviť štyri až desať rokov. Stíhajú ich na slobode. Ani v jednom z prípadov podľa polície neboli preukázané znaky extrémizmu. Polícia v súvislosti so spomínaným nočným barom riešila v minulom roku štyri priestupky proti majetku, išlo o poškodenie okien a dverí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X