Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezdomovec ilustracne_pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné foto: pixabay.com
10. septembra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Príbeh bezdomovca Dušana zaujal viacerých, do redakcie nám napísal jeho brat, toto je jeho reakcia

Nedávno sme v našom internetovom denníku uverejnili príbeh bezdomovca Dušana. Jeho smutný osud nenechal chladnými viacerých ľudí a Dušanovi sa dokázalo pomôcť.

Do redakcie nám prišla reakcia od brata bezdomovca Dušana, ktorý sa vyjadril, že aj vďaka medializácii tohto príbehu sa začali diať pozitívne veci, ktoré pomohli Dušanovi.

Ako uviedol brat Dušana, je pravdou, že na jednej strane si môže človek povedať, že za situáciu, do ktorej sa dostal, si môže sám. On však verí v osud človeka a taktiež verí v predurčenie. Podľa jeho slov to Dušan nemal v živote ľahké. V rodinnom prostredí bol ako dieťa osočovaný a podceňovaný, dokonca v mnohých prípadoch aj fyzicky trestaný matkou.

Jeho „nešťastie“ pokračovalo aj neskôr, ako sa vyjadril Dušanov brat, Dušan bol o finančné zdroje v rámci svojho podielu po zomrelom otcovi okradnutý sestrou. Práve tieto financie mu mohli pomôcť zabezpečiť si bývanie a existenciu ako takú.

Ako už bolo naznačené, to, že Dušan bol v mladosti osočovaný, sa výrazným spôsobom odzrkadlilo aj na jeho povahe. Ambície a sebavedomie mal podľa slov brata vždy na bode mrazu. Do toho sa zapojila známosť s jeho partnerkou, pri ktorej hľadal únik, no ktorá bola v istom období, keď bola už vo vysokom štádiu tehotnosti, takmer permanentne v pohostinstve Čajka na Klokočine.

Potešujúcou správou v príbehu Dašana je však to, že sa mu napokon dokázalo všetkými možnými silami pomôcť. Ako nám napísal jeho brat, vďaka Mgr. Duchoňovi z inštitútu Mestskej polície v Nitre, vďaka zaangažovanosti vysoko empatickej vedúcej sociálneho odboru pri Mestskom úrade v Nitre PhDr. Šímovej a ďalším.

Dušan vďaka pomoci ochotných ľudí nastupuje na liečbu svojho zanedbaného ochorenia. Ako brat Dušana doplnil, po ukončení liečby má Dušan prisľúbený pobyt v sociálnom zariadení neďaleko Zlatých Moraviec. „Pri tom negatívnom priebehu, aký toto všetko naberalo, vďaka silne empatickým ľuďom sa podaril na pomer na Slovensku zázrak. Neviem, ako vyjadriť svoju vďaku a poklonu, nakoľko ja sám som sa snažil o pomoc a resocializáciu brata a mne sa to nepodarilo, oni to dokázali,“ napísal nám Dušanov brat.

„Viem, že je to vlastne jeho primárna záchrana, bude mať strechu nad hlavou, teplú stravu, sprchu, svoju posteľ a v neposlednom rade bude izolovaný od negatívnych zdrojov zla (alkohol). Úprimne sa teším, že Dušan si svoj život o pár rokov predĺži, už nebude na Štedrý deň nazerať do okien ľuďom, ktorí žijú v blahobyte…“ pokračuje Dušanov brat.

Ako na záver Dušanov brat doplnil, mnohí, ktorí budú tento príbeh čítať, si možno povedia, prečo si ho nezval on sám do opatery a prečo sa Dušan dostal až do takej situácie, v akej sa ocitol. Na vysvetlenie jeho brat hovorí, že mu vybavil dva protialkoholické terapeutické pobyty, to znamená, že mu dva razy po sedem týždňov tieto liečenia zaplatil, taktiež mu našiel prácu a bývanie. Dušan si však podľa jeho slov zvolil „osvedčený spôsob života“ a jeho brat, ako sa priznal, rezignoval.

„Potom prišlo obdobie, že som o ňom nevedel nič, neskôr, keď som ho stretol občas, tak mi tvrdil, že bývanie má, čo samozrejme pravda nebola a tvrdil mi to len preto, že sa hanbil, poprípade sa chcel vyhnúť kázaniu a moralizovaniu z mojej strany. Dnes však viem, že je iný, okolnosti ho donútili a ja pevne verím, že pomoc tých poslov dobra, ktorých som vyššie spomínal, nebude márna,“ uzavrel Dušanov brat.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X