Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PRÍRODA: Kaèica divoká a mláïatá
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
PRÍRODA: Kačica divoká a mláďatá Kačica divoká na Zamarovských rybníkoch neďaleko Trenčína vyváža na hladinu 11 mladých káčatok. Trenčín, 17. máj 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr
1. júla 2013 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračná: SITA/AP

Pri Levických rybníkoch vznikla oddychová zóna

Oddychovú zónu vytvoril Mestský parlament mládeže v Leviciach, ktorý získal na tento účel grant 1 600 eur

NITRA 1. júla – Nová oddychová zóna vznikla pri Levických rybníkoch. Vybudoval ju Mestský parlament mládeže v Leviciach, ktorý získal na tento účel 1 600 eur v rámci grantového programu Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť Slovnaft. Mestský parlament mládeže je neformálna skupina zložená zo študentov, žiakov stredných a základných škôl mesta Levice. V rámci projektu vyčistili túto zelenú oázu od odpadkov, územie sa pokosilo, osadili tu lavičky, odpadkové koše a informačnú tabuľu, ktorá bude poskytovať informácie o vzniku rybníkov a o ich význame. Levické rybníky vybudovali v rokoch 1950 – 1956 ako sústavu umelých rybníkov pri potoku Perec. Za chránený areál ich vyhlásili v roku 1974. Lokalita má rozlohu 91,83 hektárov a priamo nadväzuje na intravilán mesta Levice.

Ako agentúru SITA informovala Eva Ščepková z Nadácie Ekopolis, v siedmom ročníku grantového programu Zelené oázy získalo podporu 23 projektov, ktoré si prerozdelili 56 000 eur. Cieľom programu je vytvoriť, obnoviť alebo oživiť ekologicky hodnotné plochy a trasy v spolupráci s neziskovými organizáciami, miestnymi samosprávami a školami, predškolskými zariadeniami či centami voľného času. Vďaka programu Zelené oázy pribudlo na Slovensku počas jeho šiestich ročníkov 138 zelených oáz. Siedmy ročník bol v rámci zdravého moderného štýlu tematicky prioritne zameraný na návrat k tradičnému pestovaniu úžitkových, liečivých a okrasných rastlín. Jeho cieľom bolo podporiť domáce pestovanie pôvodných a tradičných stromov, kríkov a kvetín, obnoviť tradičné záhradkárske, ovocinárske a včelárske zručnosti. Z geografického hľadiska bolo v roku 2013 najviac projektov podporených v Banskobystrickom kraji, Nitrianskom a Žilinskom kraji, a to po štyri projekty.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X