Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska, vymenovávanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
23. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Prezident vymenoval rektorov vysokých škôl, aj tých nitrianskych

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v utorok vymenoval sedem rektorov vysokých škôl a 19 profesorov. Nových rektorov budú mať aj nitrianske univerzity.

Prezident vo svojom príhovore zdôraznil, že „v tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vnímam vašu úlohu ako zásadnú a nenahraditeľnú. A pri jej plnení vám želám veľa šťastia v osobnom živote a dostatok energie, nápadov a trpezlivosti v pracovnom a akademickom živote.“

Noví rektori i rektorky

Do kresla rektora Univerzity Konštantína Filozofa sa po štyroch rokoch vracia Libor Vozár. Vozár bol rektorom nitrianskej univerzity od roku 2006, potom ho opätovne zvolili v roku 2010. Tretíkrát už podľa zákona kandidovať nemohol, v roku 2014 ho nahradil Ľubomír Zelenický. Medzi vymenovanými rektormi je nový rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Roman Boča, ktorý pôsobí na univerzite 15 rokov. Je odborníkom v oblasti anorganickej chémie, v roku 2011 získal ocenenie Vedec roka. Medzi priority vo funkcii rektora zaradil zvýšenie zdrojov financovania univerzity o 30 až 50 percent nad rámec dotácie, zlepšenie postavenia univerzitných učiteľov, stabilizáciu garantov štúdia či zlepšenie čerpania fondov Európskej únie. Novým rektorom Žilinskej univerzity v Žiline je Jozef Jandačka, ktorý vystriedal Tatianu Čorejovú. Stal sa tak jedenástym rektorom univerzity. Vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline (dnešná Žilinská univerzita), odbor strojárska technológia. V roku 1993 získal titul CSc., v roku 1999 titul docent a v roku 2010 sa stal profesorom. V rokoch 2006 – 2014 bol vedúcim Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity.

Prezident Andrej Kiska vymenoval aj dve ženy, ktoré si sadnú do kresla rektora. Klaudia Halászová je prvá žena, ktorá stojí na čele Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Predtým bola dekankou Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Na rektorskom poste vystrieda Petra Bielika, ktorý viedol univerzitu dve funkčné obdobia a tretí raz za sebou už podľa zákona kandidovať nemohol. Edita Hekelová je rektorkou Vysokej školy manažmentu v Trenčíne od roku 2014. Hekelová je absolventkou Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Počas svojho pôsobenia vychovala, vyškolila a vzdelávala stovky slovenských i zahraničných študentov a v rámci spolupráce s praxou viedla školenia v oblasti kvality v desiatkach slovenských firiem.

Vymenovaných rektorov dopĺňa Tomáš Lengyelfalusy z Vysokej školy DTI v Dubnici nad Váhom a Peter Šimko zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X