Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra stare fotografie.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Prejdite sa s nami uličkami niekdajšieho mesta a uvidíte ho z nového uhla

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Zaniknutý Kláštor sv. Hypolita v Nitre na úpätí vrchu Zobor, pozostatky kláštora sa nachádzajú v areáli liečebného ústavu respiračných chorôb. Záchrane ruín sa už dlhodobo venujú členovia Zoborského skrášľovacieho spolu. Zoborský Kláštor sv. Hypolita bol do 13. storočia jednou z najvýznamnejších cirkevných inštitúcií nielen na území dnešného Slovenska, ale aj v kontexte vtedajšieho Uhorska. Plnil totiž úlohu náboženského, verejnoprávneho a kultúrneho centra.

Zaniknuty klastor sv hypolita zobor klub priatelov starej nitry.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznali ste pešiu zónu a na jej konci Svätoplukovo námestie? Pohľadnica vznikla približne začiatkom 20. storočia. Budovy oproti sú dnes už zbúrané a je tam voľné priestranstvo s fontánou a Divadlom Andreja Bagara. Čiže celkom iný pohľad z rovnakého miesta len v inom čase.

Pesia okolo 1900 klub priatelov starej nitry.jpg
Foto: www.facebook.com

Ešte jeden záber na terajšie Svätoplukovo námestie a v pozadí vidíme aj Nitriansky hrad. Pre lepšiu predstavu, celkom vpravo je dnes Ponitrianske múzeum, ktoré bolo kedysi aj Župným či mestským domom. Popri budovám vľavo sa zas dostaneme na Kupeckú ulicu.

Namestie klub priatelov starej nitry.jpg

Spomínate si na časy, keď bolo Zobor ešte plný viníc? V týchto časoch sa tu deti naháňali medzi viničom, ale aj pracovali s rodičmi a starými rodičmi na výrobe vína. Tieto časy sú už nenávratne preč, rovnako ako ešte malá Nitrička pod vinohradmi.

Pohlad zo zobora vinice klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Toto akoby ani pravda nebola. Záber zachytáva Mostnú ulicu v roku 1972. Bola to pokojná a prázdna ulička nášho mesta. Vpravo sa nachádzala Mototechna.

Mostna ulica 1972 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X