Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NSK: Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva NSK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Ustanovujúce zasadnutie novozvoleného Zastupiteľstva NSK Znovu zvolený predseda NSK Milan Belica počas ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nitra, 9. december 2013. Foto: SITA/Martin Havran
9. decembra 2013 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

FOTO: Predseda kraja a poslanci sa ujali funkcií

NITRA 9. decembra – Staronový predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica a poslanecký zbor dnes zložili sľub v Župnom dome v Nitre. Z 54 poslancov je viac ako polovica nových. V zastupiteľstve má prevahu koalícia strán Smer-SD – KDH, ktorá má 32 poslaneckých kresiel. Druhá najsilnejšia strana v zastupiteľstve je SMK so 14 poslancami. Pravicová koalícia Most-Híd – Nová väčšina-Dohoda – OKS – SaS – SDKÚ-DS obsadila tri poslanecké mandáty. Jeden poslanec je za SNS a štyria sú nezávislí.

NSK: Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva NSK
Znovu zvolený predseda NSK Milan Belica počas ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja.

V zbore je deväť žien, čo je podľa poslankyne Renáty Kolenčíkovej (Smer-SD) málo. Naopak, poslanec Ján Vančo (KDH) povedal, že z počtu žien, ktoré kandidovali, je to pekný počet a mali by iba nabrať viac odvahy ísť do politiky. V pléne bude sedieť aj 14 primátorov a starostov. Milan Belica (Smer-SD, SNS, Agrárna strana vidieka) je na poste predsedu NSK štvrté volebné obdobie. V druhom kole volieb porazil svojho súpera Tomáša Galbavého (Most-Híd – NOVA -OKS -SaS – SDKÚ-DS – SMK). Za svoje priority považuje sociálnu oblasť, zdravotníctvo, dopravu a školstvo. „Je výborné, že nám nebudú jazdiť kamióny po cestách II. a III. triedy, ale čo z toho, keď sa presunú napríklad v smere na Topoľčany na cestu, ktorá prechádza cez obce. Práve tu treba čím skôr postaviť rýchlostnú cestu, ktorá pomôže aj Hornej Nitre,“ poukázal Belica. Zároveň upozornil, že ďalšia rýchlostná cesta je potrebná smerom na juh, kde je na slovensko-maďarskej hranici naplánovaná výstavba mosta s diaľničnými parametrami.

NSK: Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva NSK
Znovu zvolený predseda NSK Milan Belica počas ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja.NITRA: Ustanovujúce zasadnutie novozvoleného Zastupiteľstva NSK Znovu zvolený predseda NSK Milan Belica počas ustanovujúceho zasadnutia novozvoleného Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja. Nitra, 9. december 2013. Foto: SITA/Martin Havran

V sociálnej oblasti Belica poukázal na zámer spustiť desať projektov bývania rodinného typu, ktoré by mali pomôcť odkázaným ľuďom začleniť sa do spoločnosti. V školstve považuje za najnutnejšie otváranie ďalších centier odbornej prípravy. Ako ďalej dodal, prekáža mu nízka informovanosť ľudí o práci krajských samospráv, čo by chcel v nasledujúcich rokoch zmeniť. Ako konkrétne, nepovedal. Diskusii o počte samosprávnych krajov sa podľa svojich slov nebráni. Za dôležitejšiu otázku ako počet krajov však považuje ich kompetencie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X