Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultná nemocnica v Nitre
Foto: ilustračné, maps.google.sk
30. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračná: SITA/AP

Prednostku detskej kliniky nemá kto odvolať, dekanka má dovolenku!

Nitra 30. októbra – Prednostka detskej kliniky Fakultnej nemocnice (FN) v Nitre Alena Ďurišová pravdepodobne zostane vo funkcii prednostky minimálne do konca tohto týždňa. Nemá ju kto odvolať. Jej menovanie a odvolanie je v kompetencii dekanky Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre Evy Sollárovej.

„Pani dekanka dnes obdržala návrh riaditeľa FN na odvolanie prednostky. Ďalší postup je v plnej kompetencii pani dekanky,“ konštatoval rektor UKF Libor Vozár. „Pani dekanka má od dnešného dňa do konca týždňa vypísanú riadnu dovolenku,“ informovali na sekretariáte dekanátu. O odvolanie prednostky žiada riaditeľ FN Jozef Valocký aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Dôvodom je kauza zabielenia údajov v zdravotnej dokumentácii pacienta.
Valocký v utorok 29. októbra odvolal prednostku z funkcie námestníčky riaditeľa nemocnice pre zdravotnú starostlivosť. Na začiatku kauzy tvrdil, že prednostka v chorobopise upravila nesprávne uvedenú informáciu, bielenie údajov však popieral.

„Pri prešetrovaní prípadu som vychádzal z dokumentácie, ktorá sa nachádza v informačnom systéme nemocnice a v ktorej nie sú žiadne náznaky o porušení akýchkoľvek pravidiel vedenia dokumentácie. Od prednostky som mal od začiatku klamlivú informáciu o jej postupe,“ napísal Valocký vo svojom včerajšom stanovisku. Ďalej v ňom uviedol, že po preverení a zozbieraní všetkých údajov zistil, že prednostka Ďurišová ho klamala. To bol dôvod, prečo ju odvolal z funkcie námestníčky.

Kontrola ministerstva zdravotníctva poukázala na porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Situáciu v nitrianskej nemocnici preveruje komisia ministerstva na základe podnetu lekárov z detského oddelenia. V pondelok 28. októbra sa skončil dohľad na diaľku v otázke úpravy zdravotnej dokumentácie. „Ďalšie body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia FN Nitra budú ďalej predmetom šetrenia komisie ministerstva zdravotníctva na mieste,“ doplnila Čižmáriková.
V nitrianskej fakultnej nemocnici malo prísť podľa denníka Sme k bieleniu údajov v zdravotnej karte dojčaťa. Zo zdravotnej karty mali zmiznúť rukou prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej údaje o predávkovaní gentamycínom po narodení dieťaťa v nitrianskej nemocnici. Zákon vymazanie údajov zo zdravotnej karty neumožňuje. Na prípad upozornila detská reumatologička Zuzana Pechočiaková, ktorá má byť za to na pracovisku šikanovaná, preložili ju na iné miesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X