Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Square seeds nase.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk SH
3. mája 2022 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Pred budovou Divadla Andreja Bagara na Svätoplukovom námestí pribudlo moderné sedenie

V uplynulých dňoch sa uskutočnilo slávnostné otvorenie objektov SQUARE SEEDS pred budovou Divadla Andreja Bagara (DAB) na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Moderné sedenie pred Divadlom Andreja Bagara tvoria tri nevšedné dizajnové objekty, ktoré na slnkom rozpálenej ploche námestia ponúknu oázy príjemného posedenia v tieni zelene. Zároveň budú aj oázami súčasného umenia a dizajnu.

Projekt nového sedenia vznikol vďaka grantového programu Nitrianskej komunitnej nadácie s názvom Inovatívne s foxconnom. Dizajnové objekty mohli byť zrealizované vďaka podpore vo výške 7-tisíc eur.

Cieľ projektu sedenia

Cieľom projektu je ozvláštnenie centra mesta súčasným umením a dizajnom. Sedenie tiež vytvára zeleň, moderné technológie a solárnu energiu.

Dab Square seeds
Foto: Nitrianska komunitná nadácia

Autori tak vytvorili priestor pre ľudí, ktorý bude prirodzeným miestom stretnutí, relaxu, posedenia na námestí a chceli prilákať ľudí k tráveniu voľného času v centre mesta.

Zaujímavosťou projektu je tiež to, že Square seeds boli vyrobené v Umelecko-dekoračných dielňach DAB. „Veríme, že budú priestorom pre príjemné posedenie na námestí v tieni zelene, ktorú budú samé produkovať s využitím solárnej energie, na báze ktorej bude fungovať zavlažovací systém,“ hovorí koordinátorka projektu Slavka Civáňová

Tvar a vrstvy objektov

Tvar je pri všetkých troch objektoch rovnaký. Navrhnutý je však tak, že objekt stačí pootočiť a dostane na pohľad celkom inú podobu.

Square seeds 4.jpg
Foto: Nitrianska komunitná nadácia

Samotná konštrukcia je prvá vrstva, tá druhá vznikla z nasadených vŕbových prútov, ktoré budú rásť ako živý objekt.

Z nášho pohľadu bolo dôležité naplniť kritéria projektu SQUARE SEEDS, ktoré sme si pri tvorbe objektov nastavili: prinášať netradičné dizajnové riešenia, spájať náš záujem o nové technológie, súčasné umenie, verejný priestor a zelené stratégie a ponúkať nové zaujímavé prostredie pre ľudí… Realizáciou projektu sa nám podarilo všetko tieto kritéria naplniť a skĺbiť do jedného konceptu,“ uzatvorila Slávka Civáňová.

Square seeds_2.jpg
Foto: Nitrianska komunitná nadácia
Square seeds nase.jpg
Foto: NitraDen.sk SH

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X