Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
financie, peniaze, sprenevera
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: shutterstock.com
16. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Právnika z Nitry odsúdili za poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev

Súhrnný trest tri roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest 46-tisíc eur dostal 32-ročný právnik Stanislav Beňo z Nitry za subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev.

Protiprávneho konania sa právnik dopustil ako manažér Združenia priateľov Zamaguria. Vyčíslená škoda pre Európsky sociálny fond a štátny rozpočet Slovenskej republiky predstavuje viac ako 116-tisíc eur. Beňo priznal, že skutok spáchal a s prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú včera schválil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Združenie priateľov Zamaguria dostalo v roku 2010 od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zálohu 116-tisíc eur na projekt Vzdelávanie – cesta k trhu práce. Bol orientovaný na obyvateľov segregovaných a separovaných rómskych komunít v okrese Poprad. Išlo o teoreticko-praktické vzdelávanie a získavanie manuálnych zručností pre profesie pomocný murár, tesár, betonár, zakladač a pod.

Beňo sa stal manažérom projektu a zálohu mal v stanovenej lehote šiestich mesiacov zúčtovať. Neurobil tak a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku na vyše 315-tisíc eur zmluvu zrušil. Beňo doteraz peniaze nevrátil.

V tomto prípade nejde o prvý prešľap právnika z Nitry. V roku 2014 tiež uzavrel dohodu s prokurátorkou a ŠTS ju schválil. Podľa nej Beňo poškodil európske spoločenstvo ako prezident Občianskeho združenia pre rozvoj cestovného ruchu a športu v regióne Vysoké Tatry. Združenie malo v podtatranskej obci Gánovce realizovať Projekt testovania a tvorby pracovných miest. Bol zameraný na zvýšenie zamestnanosti rómskych komunít a nezamestnaných ľudí bez vzdelania. Realizácia projektu mala prebiehať do konca júna 2011.

V auguste 2010 dostalo združenie od Fondu sociálneho rozvoja zálohu 115-tisíc eur na plánované aktivity. Do pol roka sa tieto financie mali zúčtovať, ale Beňo to neurobil. Postupne previedol peniaze z účtu občianskeho združenia na účet súkromnej spoločnosti v inej banke. Tým spáchal zločin poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev. Európsky sociálny fond poškodil o vyše 98-tisíc eur a štátny rozpočet Slovenskej republiky o viac ako 17-tisíc eur.

Vzhľadom na opakované protiprávne konanie najnovší rozsudok ukladá Beňovi povinnosť podrobiť sa probačnému dohľadu súdu nad jeho správaním sa v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia. V rovnakej lehote sa Beňo nesmie zúčastňovať na podobných projektoch.

Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči verdiktu súdu neodvolá.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X