Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
financie, peniaze, sprenevera
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: shutterstock.com
16. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Právnika z Nitry odsúdili za poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev

Súhrnný trest tri roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest 46-tisíc eur dostal 32-ročný právnik Stanislav Beňo z Nitry za subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev.

Protiprávneho konania sa právnik dopustil ako manažér Združenia priateľov Zamaguria. Vyčíslená škoda pre Európsky sociálny fond a štátny rozpočet Slovenskej republiky predstavuje viac ako 116-tisíc eur. Beňo priznal, že skutok spáchal a s prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú včera schválil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Združenie priateľov Zamaguria dostalo v roku 2010 od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zálohu 116-tisíc eur na projekt Vzdelávanie – cesta k trhu práce. Bol orientovaný na obyvateľov segregovaných a separovaných rómskych komunít v okrese Poprad. Išlo o teoreticko-praktické vzdelávanie a získavanie manuálnych zručností pre profesie pomocný murár, tesár, betonár, zakladač a pod.

Beňo sa stal manažérom projektu a zálohu mal v stanovenej lehote šiestich mesiacov zúčtovať. Neurobil tak a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku na vyše 315-tisíc eur zmluvu zrušil. Beňo doteraz peniaze nevrátil.

V tomto prípade nejde o prvý prešľap právnika z Nitry. V roku 2014 tiež uzavrel dohodu s prokurátorkou a ŠTS ju schválil. Podľa nej Beňo poškodil európske spoločenstvo ako prezident Občianskeho združenia pre rozvoj cestovného ruchu a športu v regióne Vysoké Tatry. Združenie malo v podtatranskej obci Gánovce realizovať Projekt testovania a tvorby pracovných miest. Bol zameraný na zvýšenie zamestnanosti rómskych komunít a nezamestnaných ľudí bez vzdelania. Realizácia projektu mala prebiehať do konca júna 2011.

V auguste 2010 dostalo združenie od Fondu sociálneho rozvoja zálohu 115-tisíc eur na plánované aktivity. Do pol roka sa tieto financie mali zúčtovať, ale Beňo to neurobil. Postupne previedol peniaze z účtu občianskeho združenia na účet súkromnej spoločnosti v inej banke. Tým spáchal zločin poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev. Európsky sociálny fond poškodil o vyše 98-tisíc eur a štátny rozpočet Slovenskej republiky o viac ako 17-tisíc eur.

Vzhľadom na opakované protiprávne konanie najnovší rozsudok ukladá Beňovi povinnosť podrobiť sa probačnému dohľadu súdu nad jeho správaním sa v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia. V rovnakej lehote sa Beňo nesmie zúčastňovať na podobných projektoch.

Rozsudok je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči verdiktu súdu neodvolá.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X