Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
automobilka, výroba
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
11. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Pracovníkov pre Jaguar bude pripravovať SOŠ polytechnická na Novozámockej ulici

Automobilka Jaguar Land Rover si chce svojich budúcich zamestnancov podchytiť ešte počas štúdia na strednej škole. Pre užšiu spolupráci si vybrala Strednú odbornú školu (SOŠ) polytechnickú na Novozámockej ulici v Nitre.

Jaguar vytvorí v Nitre takmer 3 000 pracovných miest. Ako informovala hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová, investor deklaruje vybudovanie špičkovej hightech prevádzky v Nitre s investíciou do hliníkových technológií. „V súvislosti s prípravou pracovnej sily do svojej prevádzky v Nitre si vybral z dôvodu skladby a zamerania vzdelávacích odborov SOŠ polytechnickú na Novozámockej ulici v Nitre, ktorá je zároveň Centrom odborného vzdelávania a prípravy v oblasti CNC technológií,“ uviedla Prekopová.

Jaguar Land Rover prejavil podľa jej slov záujem predovšetkým o odbory mechanik nastavovač, mechanik strojov a zariadení, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, mechanik elektrotechnik a obrábač kovov. „V prípade požiadavky investora urobí škola nábor žiakov do študijných odborov mechanik mechatronik a strojný mechanik a do siete zaradí učebný odbor nástrojár,“ doplnila Prekopová. Na Centrum odborného vzdelávania a prípravy v oblasti CNC technológií je v rozpočte kraja na rok 2016 schválených zhruba 1,6 milióna eur.

Kraj predpokladá možnú spoluprácu spoločnosti Jaguar Land Rover aj so Strednou priemyselnou školou strojníckou a elektrotechnickou na ulici Fraňa Kráľa v Nitre, ktorá buduje Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre robotizáciu kybernetických systémov vo výrobe a pre projektovanie v elektrotechnike a strojárstve. Nosnými vzdelávacími odbormi na škole sú strojárstvo, mechatronika a elektrotechnika.

Kraj podľa Prekopovej eviduje aj zvýšenú aktivitu potenciálnych subdodávateľov Jaguara etablovaných v priemyselných parkoch v kraji, s ktorými spolupráca SOŠ už prebieha a niektoré z nich sú už zapojené do duálneho vzdelávania. „K 1. septembru 2016 žiada ďalších 20 zamestnávateľov o vydanie oprávnenia na poskytovanie praktického vyučovania pre žiakov SOŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja,“ informovala Prekopová.

Celkovo sa na stredných odborných školách v Nitrianskom kraji v tomto školskom roku vzdeláva v technických odboroch s možným využitím v automobilovom priemysle 3 045 žiakov a 1 259 žiakov má predbežný záujem o štúdium príslušných odborov v školskom roku 2016/2017. Priamo v meste Nitra je to 802 žiakov. O štúdium príslušných odborov v školskom roku 2016/2017 má zatiaľ záujem 447, evidovaní sú na stránke školského výpočtového strediska.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X