Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Cyrilo metodská národná pú
ilustračné: SITA NITRA: Cyrilo-Metodská národná púť Nový - štvrtý zvon pre katedrálu, slávnostne požehnaný na pontifikálnej sv. omši na Cyrilo-Metodskej národnej púťi, ktorá je vyvrcholením programu Dni Nitranov, Pribinových a Cyrilometodských slávností. Nitra, 5. júl 2011. Foto: SITA/Martin Havran
16. marca 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Práce na rekonštrukcii interiéru Katedrály – Baziliky sv.Emeráma finišujú

Nitra 16. marca – Umeleckí reštaurátori finišujú s prácami na interiéri Katedrály – Baziliky svätého Emeráma v Nitre. „Pracujú na východnej strane dolnej lode chrámu zhodnotením nálezov, najmä fresky zo 14. storočia, ktoré budú v barokovom výraze analytickou formou v rámci analytických sond verejnosti trvalo prezentované,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.

Podľa vedúceho reštaurátorského tímu Vladimíra Plekanca reštaurátori zbavujú fresku deštrukcií spôsobených ukotvením oltára, ktorý preniesli. „Freska bola prekrytá kamenným oltárom Snímania z kríža. Zostali tam také úbytky, ktoré teraz eliminujeme retušou, sceľujeme do jedného harmonizujúceho výrazu,“ povedal. Nečakaný nález fresky spôsobil, že si reštaurátori pobyt v katedrálnom chráme o rok predĺžili. „Je to mimoriadny nález, mimoriadna freska, doteraz ju nevieme zaradiť do kontextu európskeho vývoja stredovekého nástenného maliarstva. Má svoje špecifiká, no a v konečnom dôsledku len obohatí už tak bohatú produkciu stredovekého nástenného maliarstva na Slovensku. Zatiaľ teda po tej umelecko-historickej stránke odborná analýza nie je ukončená, ale evidentne ide o talianske, južné vplyvy,“ konštatoval Plekanec.

Návštevník sakrálneho priestoru si všimne aj voľnú plochu pod freskou. Podľa slov Plekanca je pravdepodobné, že tam bol umiestnený oltár, ktorý bol neskôr odstránený a zostala po ňom bezprizorná plocha. „Tá však má svoje historické opodstatnenie. Je tam plánovaný nejaký obetný stôl a tým bude to dielo uzatvorené,“ povedal umelecký reštaurátor. V dolnej lodi objavené sedílie by mali byť podľa správcu katedrály a riaditeľa kancelárie Biskupského úradu Štefana Vallu spolu s pozostatkami gotickej podlahy trvalo sprístupnené očiam verejnosti. Zatiaľ však nie je známe, ako bude táto prezentácia vyzerať v konečnej podobe, informoval Lyko.

Interiér katedrály bol podľa odborníkov po stabilizačnej stránke zanedbaný. Úlohou reštaurátorov bolo stabilizovať dielo po hmotnej stránke a následne sa vyrovnať aj s estetickou stránkou, eliminovaním rôznych deštrukcií, ktoré na dielo pôsobia disharmonicky. Vedúci tímu reštaurátorov Plekanec zdôrazňuje, že aj správca pamiatky sa musí podieľať na jej záchrane a musí ju zabezpečovať pred rôznymi nečakanými vplyvmi. „Najmä poveternostné podmienky sa môžu veľmi nepriaznivo premietnuť do jej stavu. Práca reštaurátorov síce predĺžila pamiatke život ďaleko do budúcnosti, no problémy spôsobujú priesaky dažďovej vody, ktoré zdeštruovali severnú stenu katedrály. Tento stav sa bude v blízkej budúcnosti riešiť.“ Počas rekonštrukcie interiéru katedrály sa zmenilo aj presbytérium chrámu. Podľa Vallu pribudlo v jeho priestoroch liturgické zariadenie, ktoré bolo predtým dočasné, drevené. “Teraz máme mramorový nový oltár a ambonu. Jeden rad štalumov sa vypustil a celé presbytérium sa viac otvorilo,“ povedal.
Reštaurátori by mali ukončiť práce pred Veľkou nocou. Slávnostná prezentácia ukončenej rekonštrukcie interiéru katedrály sa uskutoční pravdepodobne až po dokončení prác na severnej stene.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X