Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rieka nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

S prácami na posilnenie ochrannej hrádze rieky Nitry začali, potrvajú do konca tohto roka

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., posilní ochranné hrádze rieky Nitry, aby udržali nápor tisícročnej vody. S rekonštrukciou ľavostrannej ochrannej hrádze už začali a potrvá do konca roka 2016.

Pravostrannú hrádzu budú rekonštruovať v roku 2017. Predpokladané náklady sú 26 miliónov eur. Jedným z cieľov opatrení je ochrániť pred povodňami nitriansky priemyselný park, do ktorého prichádza automobilka Jaguar Land Rover.

Celková dĺžka rekonštruovaného úseku je 5 980 metrov. „Začína sa na hornej hrane diaľničného mosta na R1 a končí sa na spodnej hrane cestného mosta Čakajovce,“ píše sa v zámere na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, ktorý je zverejnený na webovej stránke www.enviroportal.sk.

Koruna hrádze bude o 30 centimetrov vyššia, ako je vypočítaná hladina tisícročnej vody. Súčasné protipovodňové opatrenia zodpovedajú ochrane pred storočnou vodou. V rámci udržiavacích a stavebných prác na rieke odstránia sedimenty, nánosy a zeminu s cieľom zväčšiť prietočný profil. Rekonštrukcia je rozdelená na päť etáp.

Na rieke Nitre boli v rokoch 1960 – 63 štyri veľké povodne. V roku 1965, počas mimoriadne silného daždivého obdobia, bolo v priebehu piatich mesiacov šesť povodní. „Tieto spôsobili úplne dezolátny stav, ktorý sa natoľko rozširuje, že pri najbližších povodniach hrozí nebezpečie podomletia a pretrhnutia hrádzí a zaplavenie ochranného územia,“ píše sa v zámere.

Na pravej strane by boli ohrozené Lužianky, Mlynárce a mesto Nitra, na ľavej strane hrozí zaplavenie katastrálneho územia obcí Čakajovce, Lužianky, Drážovce, Mlynárce a mesta Nitry. „Nachádza sa tam aj pramenné územie pre Nitru, čím by bolo na dlhší čas znemožnené zásobovanie pitnou a úžitkovou vodou,“ uvádza sa v zámere.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X