Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monografia ukf mexiko zaujimavost gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ukf.sk , gettyimages
29. januára 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Pozrite sa, ako skončila spolupráca Univerzity Konštantína Filozofa s univerzitou v Guadalajare

Pred pár dňami bola vrámci UKF publikovaná kolektívna monografia s názvom Los medios del futuro: Entre la libertad condicionada y la búsqueda de la verdad – Médiá budúcnosti: medzi podmienenou slobodou a hľadaním pravdy.

Samotný názov nám napovedá, že hľadá nové možnosti masovokomunikačných médií. Pomenúva tiež obmedzenia, nebezpečenstvá a pozitívne aj negatívne trendy, ktoré v súčasnosti vznikajú a môžeme očakávať ich vplyv na našu budúcnosť.

Podtitul konkretizuje to, ako je sloboda vyjadrenia v týchto prostriedkoch obmedzovaná. Prekvapí vás, že to tak je nielen v totalitných a autoritatívnych režimoch, ale práve v tých spoločnostiach, ktoré aspoň navonok vyznávajú slobodu vyjadrovania. Sú to obmedzenia ekonomické, existenčné, spôsobené korupciou a nátlakom rôznych záujmových skupín.

Pripomína, že nielen v ideáli by malo ísť predovšetkým o hľadanie a vyjadrovanie pravdy. Východiskom je, individuálny a interdisciplinárny prístup od filozofického, cez sociologický, zameraný na teóriu a prax masovej jazykovej, etiku, dizajn i nekalé manipulatívne praktiky. Výsledkom je bohatá mozaika, ktorá ako jediná zachytáva množstvo faziet a komplexnosť problematiky.

Filozofická fakulta UKF spolupracovala s druhou najväčšou univerzitou v Mexiku

Rozsiahla kolektívna monografia je plodom spolupráce špecialistov z Univerzity v Guadalajáre, druhej najväčšej v Mexiku, a Filozofickej Fakulty UKF v Nitre, predovšetkým z katedry žurnalistiky a katedry etiky.

Na začiatku samotného projektu bolo cieľom profesora Romana Králika a záujem a ochota profesora Humberta Ortegu redigovať a koordinovať monografiu ako zmysluplný, usporiadaný a vedecky i štylisticky ucelený text. Ako vysoko náročné sa ukázali preklad do španielčiny a redakcia textov slovenských členov projektu. Tvorcovia však veria, že výsledok vhodne reprezentuje potenciál takejto spolupráce nielen pre hispanofónne prostredie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X