Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aujeszkého mlyn
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
25. mája 2014 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Stupka, Klub priateľov starej Nitry

Poznaj svoje mesto: Verejné osvetlenie a plynáreň v Nitre

V tomto roku si pripomíname  viaceré jubileá súvisiace s osvetlením v našom meste:
•         125 rokov od založenia plynárne  (1889),
•         110 rokov od prvého elektrického svetla v Aujeszkého mlyne  (1904),
•         100 rokov od elektrifikácie mesta Nitry (1914)

V rokoch 1889 – 1892 dostala Nitra plynáreň a plynové osvetlenie. Ústredná plynárenská a elektrárenská akciová spoločnosť (Központi Gáz és Villamossági Részvénytársaság) so sídlom v Budapešti, ktorá bola filiálkou veľkej medzinárodnej plynárenskej spoločnosti Imperial Continental Gas Association so sídlom v Londýne,  ktorá sa neskôr presadila aj pri ďalších plynárňach na Slovensku.

087
Most cez rieku Nitra, v miestach kde bola reštaurácia Šport /vidieť elektrické vedenie/

Ako prvú na našom území postavila výrobňu svietiplynu v Nitre, ktorá začala slúžiť v druhej polovici roku 1891. Zaujímavosťou je, že už v roku 1893 dodávala plyn pre 669 horákov v súkromných domoch, pre 172 horákov v hostincoch a kaviarňach, pre 92 v továrňach a železničnej stanici a pre 144 horákov v divadle a školách. Spolu ich bolo 1077. Ďalší osud plynárne bol takýto: v roku 1927 bola v prenájme JES, úč. spol., v roku 1932 vznikla samostatná firma Plynáreň a elektráreň, úč. spol. v Nitre, v roku 1944 prevzal plynáreň do správy mestský úrad v Nitre a od 1. januára 1946 bola začlenená do novovzniknutého národného podniku SLP ako jeden zo závodov. Plynáreň zanikla v roku 1969.

tatra-12
Hotel Slávia – vedenie elektriky vzduchom

Elektrické svetlo zažiarilo v Nitre po prvýkrát v Aujeszkého mlyne v roku 1904. Mlynár Jozef Aujeszký zakúpil biskupský mlyn pod hradom na Sihoti a postavil nový turbínový mlyn s vlastným dynamom, ktoré dodávalo elektrinu pre 85 žiaroviek. Elektrifikácia mesta sa začala v roku 1913, vybudovaním troch transformačných staníc (Vodná ul., Hlavné námestie – Ponitrianske múzeum, Tureckej bráne – Tesco v meste).

P1070762
Prvé vypínače stále fungujúce v jednom starom dome v Nitre.

Prívod elektrického prúdu bol od Hlohovca. Tým sa zabezpečila možnosť dodávky elektriny do domácností.  Na Silvestra 1914  sa rozžiarilo elektrické svetlo v domácnostiach. O päť rokov neskôr, po prvej svetovej vojne, v roku 1919, sa rozsvietilo päť prvých 500 W žiaroviek verejného osvetlenia na rázcestí hlavných ulíc. Bolo to na Špitálskej ulici, pri Králikovi, pred hotelom Slávia (Tatra), pred Mestským domom a hostincom Steiger. V porovnaní s olejovými a plynovými lampami to bol veľký pokrok.

P1070750
Prvé vypínače stále fungujúce v jednom starom dome v Nitre.

Život a kultúra mesta Nitry, Február 1979, Pavol Takáč.  Upravil Ján Kratochvíl

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X