Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-7-17_12-19-51
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
17. júla 2014 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Kratochvíl

Poznaj svoje mesto: Sv. Svorad – patrón mesta Nitry

Sv. Svorad aj sv. Benedikt, pustovníci zo Zobora a Skalky, boli pochovaní v Nitre v kostole sv. Emeráma na nitrianskom hrade. Ich telesné ostatky 16. a 17. júla 1083 vyzdvihli z hrobov, položili na oltár, a tak im slávnostne priznali úctu svätých.

V roku 1674 boli tri časti kostí sv. Svorada a jedna kosť sv. Benedikta vložené do relikviára z tepaného striebra, ktorý dal vyhotoviť biskup Tomáš III. Pálfy. Relikviár položili do výklenku v ľavom múre kostolíka. Pôvodný relikviár, tiež strieborný, ulúpil trenčiansky oligarcha Matúš  Čák  počas vojenského prepadu  Nitry. Relikviár vrátili až po jeho smrti roku 1328. O dve storočia neskôr, roku 1530 ho zasa odviezol Katzianer, vojvodca kráľa Ferdinanda I. spolu s pokladom nitrianskeho biskupstva.
Súčasný relikviár tvaru truhlice, tiež z tepaného striebra, vyhotovil nitriansky umelec Elemír  Mészáros a nachádza sa na pôvodnom mieste v kostolíku sv. Emeráma, ktorý je dnes súčasťou hradnej katedrály (baziliky minor).

Horizon33_2014-7-17_12-19-46
Súčasný relikviár tvaru truhlice

Obaja svätci sú patrónmi nitrianskeho biskupstva a sv. Svorad je aj patrónom mesta Nitry. Pohromy stíhali nielen vzácny relikviár z drahého kovu, ale ani ostatky nitrianskych svätcov nemali pokoja. Zvlášť neúctivo s nimi zaobchádzali Turci pri obsadení Nitrianskeho hradu. Katedrálu spustošili a relikvie pustovníkov vyhodili na nádvorie. Odvážni veriaci Nitrania ich tajne pozbierali a ukryli v kostolíku sv. Martina. Po odchode Turkov ich opäť uložili na pôvodné miesto.

Obyvatelia Nitry prejavovali od počiatku svojim patrónom veľkú úctu. Po morovej epidémii v roku 1739, kedy zahynula štvrtina obyvateľov mesta, miestny kult doplnili o prísny pôst, ktorý dodržiavali každoročne 16. júla. V nasledujúci deň konali  púť k Svoradovej jaskyni.

Zoborský skrášľovací spolok v roku 1898 dal upraviť jaskyňu na kaplnku. Umiestnil v nej drevený oltárik a obraz pustovníkov. Vchod do jaskyne dali uzavrieť oceľovou mrežou. Dňa 24. júla 1932 postavili nad jaskyňou vyše štyristoročný železný kríž z veže zrúcaného farského kostola sv. Jakuba.

nitra 1
Pamätník sv. Svoradovi na Zobore so 450 rokov starým krížomzo zbúraného farského Kostola sv. Jakuba v Nitre – vľavo pred rokom 2005, vpravo po renovácii v roku 2005

V novinách Naša Nedeľa z 11. júla 1943 sa píše: ,, Na sviatok našich nitrianskych svätcov boli nesené ich pozostatky z mesta na Zobor, kde v ich prítomnosti boli by bohoslužby a kde  boli k verejnej úcte vystavené.“

Horizon33_2014-7-17_12-20-6

V tomto roku vás pozývame na Slávnostnú svätú omšu, ktorá sa uskutoční dňa 20.7.2014 na lúke pred Nemocnicou sv. Svorada o 10.00 hodine( liečebný ústav). Hlavným celebrantom bude Mons. Ladislav Stromček – generálny vikár žilinskej diecézy. Po svätej omši  bude možnosť navštíviť miesta ruín kláštorov na Zobore s odborným výkladom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X