Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DSCF5401
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
30. marca 2014 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Kratochvíl

Poznaj svoje mesto – Stráž prírody

Ak ste sa v tomto predjarnom období  už vybrali na potulky našou krásnou prírodou, povedzme Zoborskými vrchmi, možno ste sa na lesných chodníčkoch  stretli s ochrancami prírody, ktorým sa na bundách vynímalo označenie Stráž prírody. Ak vám pripomenuli postavy „rangerov“ z filmov, alebo ste sa s podobnými stretli v niektorom národnom parku či rezervácii dakde vo svete, nie ste ďaleko od pravdy. Kto sú títo strážcovia prírody? Čo je ich úlohou, aké majú práva a povinnosti? Spýtali sme sa ANTONA KUŠŠA, predsedu Občianskeho združenia Stráž prírody Ponitrie.

DSCF7136

-My, členovia Stráže prírody, sme  vlastne verejní činitelia zo zákona, presnejšie zo  zákona o ochrane krajiny a prírody. Naše  práva a povinnosti sú definované v paragrafe 75 a 77. Rád by som  upozornil na to,  že  verejnosť nás často poníma  ako lesnú stráž. To je však niečo iné, pretože lesnú stráž definuje zákon o lesoch. Činnosť stráže prírody a lesnej stráže je však značne odlišná, a preto si to nemožno zamieňať. My sme teda vlastne rangeri, ako sa hovorí v úvode tohto rozhovoru. Naša prítomnosť na chránených územiach Slovenska je samozrejmosťou, a nie svojvôľou partie ľudí,  ktorá má rada prírodu. Našou prvoradou úlohou je ochrana chránených území všetkými zákonnými, ľudskými a technickými prostriedkami. Našu činnosť koordinuje Správa CHKO Ponitrie  a odbor životného prostredia  Okresného úradu v Nitre.

DSCF5324
Definovali ste svoju činnosť literou zákona, vráťme sa však opäť do  prírody a konkretizujte, prosím, čomu sa vaše občianske združenie v poslednej dobe venuje.

-V priebehu minulého roka sa nám v spolupráci s predstaviteľmi vedenia mesta Nitry podarilo získať pre našu činnosť terénnu stanicu v budove bývalej lanovky na Zobor – Pyramídu. Keďže sme nechceli mesto zaťažovať ďalšími výdavkami, ponúkli sme mu, na oplátku za veľmi ústretové rokovanie  a veľkorysú ponuku, že všetky prostriedky na opravy a budovanie poskytneme z vlastných zdrojov. Terénna stanica v podstate už niekoľko mesiacov funguje vďaka sponzorským darom miestnych nadšencov a spoločností. Momentálne budujeme turistickú útulňu, práce na nej už finišujú a v budúcnosti  by sme radi otvorili Galériu prírody. V spolupráci s mestom sa nám taktiež podarilo rozšíriť oddychové miesta o nové lavičky, altánok a legálne ohnisko.

DSCF7197
To sú informácie, ktoré Nitranov aj návštevníkov nášho mesta či regiónu potešia! Určite mi však dáte za pravdu, že nie všetci prírodychtiví návštevníci sa v lese správajú tak, ako by mali…

-Paradoxom, s ktorým sa často stretávame je to, že tí istí ľudia, ktorí majú najväčšiu starosť o životné prostredie a často držia fundované prednášky, čerpajúc informácie z bulvárneho internetového časopisu, sa väčšinu roka „snažia“ les podpáliť zakladaním ohnísk na miestach, kde si práve zmyslia, lebo sa im tam páči. Rád by som upozornil na to, že na lesnom pozemku a v chránenej krajinnej oblasti je možné zakladať oheň iba na miestach, ktoré sú na to určené, inak dochádza k porušeniu zákonov. Neznalosťou základných zákonov dochádza potom  k úplne zbytočným sporom, ktoré doteraz neskončili správnymi konaniami, pokutami a inými represívnymi opatreniami vrátane vykázania z územia len vďaka našej zhovievavosti. Ústava a zákon umožňujú občanom  voľný prechod krajinou s cieľom  rekreácie a turizmu, ale to neznamená, že im krajina patrí. Musia dodržiavať  práva vlastníkov, správcov a majiteľov pozemkov a my sme jednými z tých, ktorí majú  na to dohliadať. Treba mať na zreteli,  že každý kus zeme, po ktorej kráčame, má svojho majiteľa a argument, že „sem chodím  štyridsať rokov“ nikoho neoprávňuje chovať sa tu  ako zvrchovaný panovník. Netreba zabúdať na to, že sme tu stále iba na návšteve a nás, strážcov, poverili majitelia a správcovia ochranou svojho majetku a prírodného bohatstva našej krajiny.

DSCF7203
Znie to ako odkaz všetkým návštevníkom prírody. Treba k tomu ešte niečo dodať?

-Samozrejme! Vážme si našu krajinu, ktorú nám mnohí vo svete iba ticho závidia. Učme sa o nej, o jej bohatstve, aby sme potom pri otázke zahraničného turistu v rozpakoch  iba neprešľapovali. Prosím návštevníkov našich chránených území, aby rešpektovali prácu „rangerov“, a to aj preto, že väčšina z nich vykonáva túto činnosť  dobrovoľne, na úkor svojho voľného  času, rodiny, aj vlastnej peňaženky. Invektívami a nemiestnym správaním, zavineným väčšinou nerozhľadenosťou  a neznalosťou zákona či iných skutočností, sa tak „tiežturisti“ zbytočne vystavujú riziku nepríjemných represálií. Preto je dobré oboznámiť sa aspoň so základnými právami stráže prírody. V uplynulom období nás nebolo veľmi  vidieť, keďže našou úlohou bol v podstate bezzásahový monitoring územia, aby sme vedeli, s čím sa budeme v praxi stretávať a mali čas sa na to pripraviť. Teraz nás budete stretávať čoraz častejšie a my sa vynasnažíme, aby príroda, taká ako ju poznáme, zostala zachovaná aj pre  budúce generácie. Sme takí istí ľudia ako vy, snažíme sa nezištne robiť prácu, ktorú jednoducho niekto robiť musí. V prípade záujmu navštívte našu webovú  stránku: www.strazcaprirody.sk

Ďakujem za rozhovor!  KP

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X