Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosatce v NPR Zoborska lesostep
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
14. apríla 2014 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skJaroslav Košťál, Ján Kratochvíl Jaroslav Košťál

Poznaj svoje mesto: Národná prírodná rezervácia ZOBORSKÁ LESOSTEP

Konečná MHD pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada Nitra – Zobor, tzv. liečebný ústav na Zobore, je najčastejším východiskom turistických chodníkov do okolitej prírody  Zobora. Blízke okolie je najintenzívnejšie navštevované turistami či skôr mestskými výletníkmi, najmä vzhľadom na blízku mestskú aglomeráciu.

mapa NPR Zoborska lesostep
Mapa NPR Zoborská lesostep

V tesnej blízkosti liečebného ústavu sa nachádza aj Národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep, ktorá je najvýznamnejším územím z hľadiska prírodných hodnôt pohoria Tríbeč i celého CHKO Ponitrie.

Chodník cez NPR bol zrušený
Chodník cez NPR bol zrušený

Zoborská lesostep je nádherná lúčna krajina na juhozápadných svahoch horského chrbta spájajúceho Zobor s vrcholom Meškovho vrchu. Je pozoruhodnou ukážkou skalnej stepi až lesostepi. Vyskytuje sa tu 14 druhov chránených rastlín. Rastie tu napríklad hlaváčik jarný (Adonis vernalis), poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis), kosatec nízky (Iris pumila),  kavyľ pôvabný (Stipa pulcherrima) alebo endemický peniažtek slovenský (Thlaspi jankae). Zo zástupcov živočíšnej ríše tu možno nájsť niektoré druhy, vyskytujúce sa  iba na niekoľkých lokalitách Slovenska. Žije tu napríklad sága stepná (Saga pedo) a modlivka zelená (Mantis religiosa).

Krajina lesostepí v Zoborských vrchoch
Krajina lesostepí v Zoborských vrchoch

Ozdobou fauny sú nádherné pestrofarebné motýle konkurujúce krásnym lúčnym kvetom. Jedinečné stepné a lesostepné rastlinné a živočíšne spoločenstvá sú od roku 1952 pod ochranou národnej prírodnej rezervácie Zoborská lesostep, ktorá sa v čase svojho vyhlásenia nazývala prírodná rezervácia Svorad. Platí tu najvyšší, 5. stupeň ochrany. Chránené územie s rozlohou 23,1 ha zhŕňa aj Svoradovu jaskyňu a nad ňou ležiace škrapové polia na vápencových skalách.

Svoradova jaskyňa
Svoradova jaskyňa

Špecifická situácia vznikla zrušením značkovanej turistickej trasy v záujme zachovania prírodných hodnôt NPR. Trasa viedla priamo cez najcennejšie a najzraniteľnejšie územie NPR. Vysoká návštevnosť peších turistov, ale aj cyklistov, sa prejavuje eróziou, požiarmi z nelegálne zakladaných ohnísk a pod.

Na chodníkoch často stretnete cyklistov
Na chodníkoch často stretnete cyklistov

Mnohí návštevníci však nerešpektujú zrušenie turistického chodníka a to často aj z nevedomosti, keďže návštevníci sa nie vždy pohybujú podľa turistických značiek, ale skôr zo zvyku po vyšliapaných trasách a vôbec si neuvedomujú, že sa nachádzajú v NPR. Odbremeniť chránené územie od neúmernej návštevnosti sa nepodarilo ani trasou náučného chodníka Zoborské vrchy, ktorá zámerne obchádza samotnú rezerváciu.

Nelegálne ohnisko

Budúcnosť Zoborskej lesostepy záleží len a len na nás.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X