Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
POŽIAR: Skládky odpadu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Požiar skládky odpadu pri obci Zlaté Klasy. Horí 150-tisíc metrov kubických smetí. Na mieste zasahujú hasièi aj dobrovoľníci z okolitých obcí. Zlaté Klasy, 1. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
2. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Požiar v Zlatých Klasoch ohrozil kvalitu vôd!

BRATISLAVA 2. septembra  – Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) klasifikovala požiar nelegálnej skládky v Zlatých Klasoch ako mimoriadne ohrozenie kvality vôd. Toto ohrozenie prešetruje inšpekcia v zmysle zákona o vodách, pričom prípad zatiaľ nie je uzavretý. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek. Nelegálna skládka v Zlatých Klasoch je zároveň aj environmentálnou záťažou, ktorá je registrovaná v registri environmentálnych záťaží.

Inšpekcia nariadila pôvodcovi mimoriadneho ohrozenia vôd, ktorým je podľa zákona o vodách obec Zlaté Klasy, aby vykonala určité opatrenia. Ich účelom je posúdiť rozšírenie znečistenia v nespevnenom teréne v predmetnej lokalite. „Z týchto opatrení vyplynie, či je potrebná ďalšia sanácia postihnutej lokality,“ poznamenal Štefánek. Výsledky odborného hydrogeologického prieskumu treba taktiež porovnať s výsledkami monitorovania kvality podzemných vôd, ktoré robili v danej lokalite v minulosti, pretože ide o starú environmentálnu záťaž.

„Obec Zlaté Klasy si objednala hydrogeologické práce u odborne spôsobilej spoločnosti a odborný posudok predloží inšpekcii ešte v septembri,“ doplnil pre agentúru SITA. Na základe analýzy odobratej vzorky vody z miesta požiaru na skládke, ktorú analyzovali v laboratóriách Slovenského vodohospodárskeho podniku, je podľa jeho slov možné konštatovať, že vo vode boli prekročené limity niektorých ukazovateľov. Presné výsledky kvality podzemných vôd budú známe až po uskutočnení odborného hydrogeologického prieskumu,“ uviedol hovorca SIŽP.

Polícia v prípade požiaru zatiaľ nikoho neobvinila. „Vyšetrenie požiaru na skládke v Zlatých Klasoch naďalej pokračuje,“ informovala agentúru SITA trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Podľa ministerstva životného prostredia má obec prostredníctvom monitorovacích vrtov zistiť, či požiar zasiahol podzemnú vodu a vypracovať hydrogeologický posudok. „Od toho sa bude odvíjať ďalší postup,“ doplnil hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano.

Nelegálna skládka pneumatík pri obci Zlaté Klasy začala horieť vo štvrtok 1. augusta o 3:00. Na mieste zasahovali hasiči nielen zo Šamorína ale aj z okolia. Skládka mala dĺžku 120 a šírku 60 metrov, jej výška bola asi osem metrov. Veliteľ zásahu si už v daný deň ráno vyžiadal aj Kontrolné chemické laboratórium z Nitry. Pracovníci z laboratória nenamerali na mieste požiaru zvýšenú koncentráciu nebezpečných látok v ovzduší.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X