Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdielane bicykle nitra 1.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
1. augusta 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

O povolení bicyklov na pešej zóne zatiaľ mesto nerozhodlo

Mesto Nitra zatiaľ nerozhodlo, či povolí cyklistom neobmedzený prejazd cez pešiu zónu. V piatok spustil dopravný podnik Arriva v spolupráci s mestom Nitra službu zdieľania bicyklov v rámci mestskej hromadnej dopravy. Jedno zo stanovíšť s bicyklami, ktoré si obyvatelia môžu požičať, je na Svätoplukovom námestí, do ktorého ústi pešia zóna.

Na pešiu zónu môžu ísť však cyklisti len ráno do 10. a večer po 19. hodine, inak im hrozí pokuta. „Pešia zóna stále nie je prejazdná. Dostávame zatiaľ odlišné stanoviská z mesta, čiže čakáme, kam to povedie a dúfame, že nás budú informovať,“ povedala Michaela Hefková z občianskej iniciatívy Rozbicyklujme Nitru, ktorá sa už dlhší čas usiluje o sprístupnenie pešej zóny pre cyklistov.

Primátor Jozef Dvonč reagoval, že mesto čaká na stanovisko dopravného inšpektorátu. „Pešia zóna je pešia zóna, to treba povedať, že takto bola definovaná. My, samozrejme, vnímame rôzne iniciatívy a ja si myslím, že Svätoplukovo námestie a možno Kupecká ulica – tam by nejaký väčší problém nemal byť,“ povedal Dvonč.

Ako podotkol, okrem snahy občianskej iniciatívy za bicykle na pešej zóne eviduje mesto aj presne opačné iniciatívy skupín obyvateľov, ktoré s tým nesúhlasia – matiek s deťmi a nevidiacich a slabozrakých. „Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska nám poslala negatívne stanovisko. Za rozhodujúce však považujem rozhodnutie dopravného inšpektorátu. Pokiaľ ho budeme mať, určite sa tým budeme znova zaoberať,“ dodal Dvonč.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre sa už v predbežnom neoficiálnom stanovisku k tejto otázke pred časom vyjadrilo negatívne. Nesúhlas zdôvodnilo obmedzenými priestorovými možnosťami pešej zóny a rizikom vzniku kolízií medzi cyklistami a chodcami.

Občianska iniciatíva Rozbicyklujme Nitru na jednej strane oceňuje spustenie zdieľania bicyklov ako veľký krok vpred, na druhej strane však poukazuje na to, že mestu stále chýbajú cyklotrasy, po ktorých by obyvatelia mohli bezpečne jazdiť v rámci služby zdieľania bicyklov.

„Keďže v Nitre stále nie je vytvorená súvislá prepojená sieť cyklotrás, kadiaľ by cyklisti mohli jazdiť, je ich bezpečnosť ohrozená, pretože často musia jazdiť po zúžených vozovkách, kde autá nedávajú cyklistom veľmi priestor,“ skonštatovala Hefková.

Podľa Mareka Hattasa z iniciatívy je problémom tiež nízka informovanosť obyvateľov o zámeroch mesta s cyklotrasami. „Do poslednej chvíle nevieme, kadiaľ trasy povedú, ani nevieme o nich žiadne detaily. Mesto by malo tiež viac tlačiť na vyznačené pruhy na ceste, čiže nerobiť cyklotrasy po chodníkoch pre chodcov, ale na vozovkách vyčleniť priestor pre cyklistov,“ povedal Hattas.

Nová sieť cyklotrás by podľa primátora mala byť realitou už tento rok. Samospráva ich plánuje vybudovať za šesť miliónov eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Verejné obstarávanie na dodávateľa cyklotrás chce radnica vypísať v najbližších dňoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X