Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej_hlinka_wikipedia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: en.wikipedia.org
8. apríla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

Pôvod názvov ulíc v Nitre: Trieda Andreja Hlinku, Chrenová

V Nitre je veľa ulíc, ktoré sú pomenované po významných osobnostiach dejín. Mnohé z týchto mien sú však najmä mladšej generácii relatívne málo známe. Viete, po kom je pomenovaná Trieda Andreja Hlinku?

Andrej Hlinka bol slovenský politik, národovec a kňaz. Za svoje vystúpenia za práva slovenského národa bol viackrát vo väzení. Podľa niektorých je Otcom národa, podľa iných to bol kontroverzný politik, ktorý sa netajil obdivom k autoritatívnym režimom tej doby. Katolícky kňaz Andrej Hlinka stál v roku 1918 pri zrode samostatného Československa, v rámci ktorého presadzoval autonómiu Slovenska. Staval sa proti maďarizácii, komunizmu, ostro vystupoval proti pražskému centralizmu.

Hlinkov pohreb v auguste 1938 bol obrovskou národnou udalosťou, zúčastnilo sa na ňom okolo 80-tisíc ľudí, do Ružomberka vypravili zvláštne vlaky. Jeho telo zabalzamovali a uložili do mauzólea v Ružomberku. V poslednom roku druhej svetovej vojny ho však odtiaľ odniesli nevedno kam. Miesto uloženia jeho telesných pozostatkov zostáva dodnes záhadou. Po obnovení Česko-Slovenska v roku 1945 a po príchode komunistov k moci bol Hlinka pre svoj negatívny postoj ku komunistom a pražskému centralizmu zobrazovaný ako najväčší zločinec slovenskej histórie. Po Nežnej revolúcii v roku 1989 bol tento negatívny obraz upravený, jeho podobizeň zdobila aj tisíckorunovú bankovku.

Po Hlinkovej smrti v roku 1938 sa stal vodcom jeho politickej strany Jozef Tiso, ktorý sa o rok neskôr stal prezidentom prvej Slovenskej republiky. S prvou SR sa spájajú dve organizácie nesúce meno Hlinku – Hlinkova garda, napodobenina nemeckej Sturmabteilung a Hlinkova mládež, napodobenina nemeckej Hitlerjugend, s ktorými však Hlinka nemal nič spoločné. Hlinkova garda bola polovojenská organizácia, ktorá sa v čase totalitnej Slovenskej republiky podieľala na perzekúciách voči Židom, Čechom, Rómom aj politickým odporcom. Gardy sa začali formovať v čase, keď Hlinka zomieral.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X