Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaguar Land Rover,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA/AP
11. augusta 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Aktualizované: Potvrdené! Jaguar Land Rover si vybral pre svoj nový závod Nitru.

Výrobca luxusných vozidiel podpísal memorandum o porozumení a uskutočňuje štúdiu realizovateľnosti, závod by mal ročne produkovať 300-tisíc vozidiel.

Výrobca luxusných vozidiel Jaguar Land Rover podpísal memorandum o porozumení so slovenskou vládou v súvislosti s plánom výstavby závodu na Slovensku. Jaguar, ktorého vlastníkom je od roku 2008 indická skupina Tata Group, uviedol, že uskutočňuje štúdiu realizovateľnosti výstavby závodu v Nitre.

Závod by mal začať výrobu v roku 2018 a cieľom automobilky je v priebehu desaťročia od začiatku výroby dosiahnuť ročnú produkciu 300-tisíc vozidiel. Konečné rozhodnutie má padnúť v neskoršej časti tohto roka. Podpísanie významného dokumentu s Jaguarom potvrdil na utorňajšom brífingu po mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Robert Fico.

„V posledných hodinách vláda Slovenskej republiky a významná britská spoločnosť Jaguar Land Rover podpísali významný dokument, ktorý je míľnikom na ceste k získaniu obrovskej investície v oblasti automobilového priemyslu,“ povedal v utorok pre novinárov premiér Fico.

Predsedu vlády teší, že úsilie oboch strán viedlo britskú firmu Jaguar k záveru, že Slovensko je atraktívnou krajinou pre investície v automobilovom priemysle.

„Schválený dokument zblížil záujmy vlády SR a spoločnosti Jaguar Land Rover natoľko, že robí zo Slovenska preferovanú potenciálnu lokalitu na získanie tejto investície,“ dodal Fico s tým, že vládny kabinet bude pokračovať v rokovaniach.

Bližšie detaily premiér nešpecifikoval. „Garantujem vám, že všetky informácie, ktoré budeme môcť zverejniť a s ktorými sa budeme môcť podeliť v súvislosti s týmto ambicióznym plánom vlády, určite včas a riadne zverejníme,“ uzavrel Fico.

Automobilka Jaguar Land Rover vo vyhlásení uviedla, že Slovensko si vybrala po dôkladnej analýze, v rámci ktorej posudzovala viacero lokalít v Európe, USA a Mexiku. Konštatovala, že Slovensko je blízko silného reťazca dodávateľov a dobrej logistickej infraštruktúry.

Generálny riaditeľ automobilky Jaguar Land Rover Ralf Speth uviedol, že globálna expanzia podnikania firmy je nevyhnutná pre podporenie jej dlhodobého a vytrvalého rastu. „So zavedeným odvetvím výroby luxusných áut je Slovensko pre nás atraktívnou príležitosťou potenciálneho rozvoja. Nový závod bude doplnením existujúcich závodov vo Veľkej Británii, Číne, Indii a budovaného závodu v Brazílii,“ konštatoval Speth.

Predaj vozidiel automobilky Jaguar Land Rover v roku 2014 posilnil o 9 %. Firma predala 462 678 vozidiel, z toho 81 570 Jaguarov a 381 108 Land Roverov. V prvom kvartáli svojho účtovného roka 2015/16 na európskom trhu predala takmer 30 tis. automobilov, čo bolo zvýšenie o 28 %.

Zväz automobilového priemyslu (ZAP SR) SR s potešením prijal dlho očakávanú správu o rozhodnutí automobilky Jaguar Land Rover podpísať s vládou zmluvu o budúcom zámere vybudovať v nitrianskom regióne nový výrobný závod automobilov. „V prípade úspechu očakávame opätovné výrazné posilnenie pozícií automobilového priemyslu na Slovensku, kedy pri naplnení plánovaných kapacít predpokladáme zvýšenie obratu tvoreného automobilovými výrobami až o tretinu v porovnaní so súčasným stavom,“ konštatoval zväz vo svojom stanovisku.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša Slovensko samozrejme potrebuje nové pracovné miesta ako soľ a príchod každého veľkého investora pomôže v konkrétnom regióne zvýšiť zamestnanosť. „Ale príchodom novej automobilky do Nitry sa nedá zamaskovať fakt, že Robert Fico sa štyri roky pokúšal decimovať domácich živnostníkov, malých podnikateľov hlavne v oblasti daní a odvodov,“ upozornil Frešo. Príchod novej automobilky bude podľa SDKÚ-DS v krátkodobom horizonte pre našu ekonomiku určite prínosom. Slovensko sa však zároveň stáva ešte viac závislejšie od automobilového priemyslu. Výkyvy v tomto segmente môžu výrazne ovplyvniť vývoj hrubého domáceho produktu Slovenka. Ako vyhlásil predseda sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman, vláda musí zverejniť presné podmienky a výšku štátnej pomoci, aby bolo jasné, koľko bude stáť jedno pracovné miesto.

Podľa Eugena Jurzycu zo strany Sloboda a Solidarita premiér Robert Fico zatiaľ zatajil všetky relevantné informácie, aké sa dajú na tlačovej besede zatajiť. „Nepovedal prakticky nič, iba to, že automobilka príde. My k tejto drobnej informácii môžeme povedať len to, že ďalšia automobilka je zvýšenie krehkosti slovenskej ekonomiky smerovania na jednu oblasť. Ak príde ďalšia kríza a nebodaj zasiahne automobilovú oblasť, tak Slovensko bude mať problém,“ uzavrel Jurzyca.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X